The reading habits of students preferring English language and literature and English language teaching departments
İngiliz dili ve edebiyatı ve İngilizce öğretmenliği bölümlerini tercih eden öğrencilerin okuma alışkanlıkları
  1. Tez No: 562177
  2. Yazar: HAKAN YENİÇERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NACİ KAYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Okuma kişisel gelişim ve uygar bir toplumun ayrılmaz bir parçasıdır. Okuma hem bilgimizi arttırma hem de zihinsel ve akademik yeteneklerimizi geliştirme açısından çok önemlidir. Bu nedenle, iyi okuma alışkanlıkları oluşturmak bir eğitim sisteminin temel önceliği olmalıdır. Okuma özellikle öğretmen eğitimi açısından önemlidir çünkü gelecek nesilleri yetiştirecek olan öğretmenlerdir. İyi bir okuma alışkanlığına sahip olmak İngilizce öğretmenleri için daha da önemlidir çünkü daha önce bahsedilen faydalarının yanı sıra, okuma, yabancı dil öğreniminin temelini de oluşturur. Türkiye'de İngilizce öğretmenlerinin atanmasına kaynaklık eden iki temel bölüm vardır: İngiliz Dili ve Edebiyatı ve İngilizce Öğretmenliği. Fakat okuma alışkanlıkları hakkında yapılan pek çok araştırmaya rağmen, ülkemizde bu iki grubun okuma alışkanlıklarını karşılaştırmalı olarak araştıran, yazarın bilgisi dâhilinde herhangi bir çalışma yoktur. Bu açıdan, bu çalışma, bu alandaki boşluğu doldurmaya ve üniversite sınavında İngiliz Dili ve Edebiyatı veya İngilizce Öğretmenliği bölümleri 1. tercihleri olan öğrencilerin okuma alışkanlıklarını ve tutumlarını karşılaştırmalı olarak araştırmaya çalışmaktadır. Bu çalışmada karma araştırma modeli kullanılmıştır: çalışmanın nitel kısmında yaşam öyküsü tekniği, nicel kısmında ise bir anket veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemi Atatürk Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Trabzon Üniversitesinin İngiliz Dili ve Edebiyatı ve İngilizce Öğretmenliği bölümlerinin hazırlık sınıflarından, nitel kısımda 298, nicel kısımda 294 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışma her iki grup açısından çok benzer sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Her iki grup da okumaya karşı yüksek oranda olumlu tutumlara sahip olmasına rağmen, yarıdan daha azının ayda ortalama bir kitap okuduğu görülmüştür ve iki grup arasında okudukları kitap sayısı veya okumaya ayırdıkları süre açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bu iki grubun okudukları yazın türleri ve edebi türler de benzerlik göstermektedir ve romanın açık ara en fazla okunan tür olduğu görülmüştür. En yaygın okuma nedenleri, çalışmanın nicel kısmının sonuçlarına göre okumadan alınan haz, ufkunu genişletme ve farklı bakış açıları kazanma, nitel kısmına göre ise yeni şeyler öğrenme, okumadan alınan haz ve kişisel gelişimdir. Okumayı engelleyen faktörlere bakılınca, internet ve cep telefonları, üniversite sınavı ve derslerin yoğunluğu ön plana çıkmaktadır. Çalışmada istatistiki açıdan anlamlı olan sadece 3 madde vardır ve bunlar İngiliz Dili ve Edebiyatı grubunun okumaktan daha çok zevk aldığını, edebiyata daha fazla ilgi duyduğunu ve okumanın bölüm seçimlerinde daha etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Reading is an indispensable part of personal development and a civilized society. It is of vital importance not only for increasing our world knowledge but also for developing our cognitive and academic skills. Consequently, developing good reading habits should be a main priority for any educational system and it is particularly important for teacher education as they are the ones who will educate future generations. Having good reading habits is probably more important for English language teachers because in addition to the benefits of reading aforementioned, it is also the basis of foreign language learning. There are two main sources for the recruitment of English teachers in Turkey, namely English Language and Literature departments (DELL) and English Language Teaching (ELT) departments; however, to the best of the author's knowledge, despite the vast body of literature on reading habits, there is no study in Turkey investigating the reading habits of these two groups comparatively. Accordingly, this study is an effort to fill the gap in this field and it aims to investigate the reading habits and attitudes of students who preferred either DELL or ELT departments as their first choices in the university entrance exam comparatively. The study used a mixed method research design: life history method was used in the qualitative section of the study and a questionnaire was used in the quantitative section as the data-gathering instruments. The sample in the qualitative and the quantitative sections of the study consisted of 298 and 294 participants respectively, from the prep classes of DELL and ELT departments of Trabzon University, Karadeniz Technical University and Atatürk University. The findings of the study yielded very similar results for both groups. Although both groups' attitudes towards reading were predominantly positive, less than half of them read one book a month on average and there was no statistically significant difference in terms of the amount of reading or the time allocated for reading by the two groups. The types of text or literary genres read were also similar and novel was found to be by far the most commonly read genre. The findings of the quantitative section indicated that the pleasure of reading, broadening one's horizon and gaining different perspectives were the major reasons for reading whereas the findings in the qualitative section suggested that learning new things, the pleasure of reading and personal development were the major reasons. As for the factors hindering reading, the internet and cellphones, the university entrance exam and the intensity of the studies came to the fore. There were only three statistically significant items in the study: the DELL group enjoyed reading more, they were more interested in literature and reading was more instrumental in their departmental preferences.