COVID-19 pandemi döneminde cerrahi birimlerde çalışan hemşirelerin kişilik özelliklerinin COVID-19 korkusu, iş stresi ve psikolojik sağlamlık düzeylerine etkisi
The effect on psychological resilience levels and work stress, fear of COVID-19 of personality traits of working nurses in surgical units in corona virus pandemic period
  1. Tez No: 680447
  2. Yazar: BEYZANUR KIZILOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHA KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Bu araştırma, COVID-19 pandemi döneminde bir araştırma hastanesinde cerrahi birimlerde çalışan hemşirelerin kişilik özelliklerinin COVID-19 korkusu, iş stresi ve psikolojik sağlamlık düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Materyal ve Metot: Araştırma Kasım 2020-Haziran 2021 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini cerrahi birimlerde (ameliyathane, yoğun bakım, acil servis, cerrahi servisler) çalışan toplam 357 hemşire oluşturmuştur. Evrenin tamamına ulaşmak amaçlandığından örneklem seçme yöntemine gidilmemiştir. Araştırma verileri gönüllü olarak katılım sağlayan 325 hemşireden Tanıtıcı Bilgi Formu, Eysenck Kişilik Anketi- Gözden Geçirilmiş Kısaltılmış Formu (EKA-GGK), Genel İş Stresi Ölçeği, Hemşire Stres Ölçeği, Connor-Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (CDPSÖ) ve COVID-19 Korkusu Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi için SPSS 22.00 istatistik paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was carried out in order to determine the effect of the personality traits of nurses working in surgical units in a research hospital during the COVID-19 pandemic period on fear of COVID-19, job stress and resilience levels. Material and Method: The research was carried out at Ataturk University Health Research and Application Center between November 2020 and June 2021. The population of the study consisted of a total of 357 nurses working in surgical units (operating room, intensive care, emergency service, surgical services). Since it was aimed to reach the entire universe, the sample selection method was not used. Research data were obtained from 325 nurses who voluntarily participated in the Introductory Information Form, Eysenck Personality Questionnaire-Revised Abbreviated Form (EKA-GGK), General Job Stress Scale, Nurse Stress Scale, Connor-Davidson Resilience Scale (CDPSÖ) and COVID-19 Fear Scale was collected using. SPSS 22.00 statistical package program was used to evaluate the data.