Parkinson hastalarında çölyak antikor tespiti ve gastrointestinal sistem semptomları ile ilişkisi
Detection of celiac antibody in parkinson patients and its relationship with gastrointestinal system symptoms
- Tez No: 790329
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU ÖZEN BARUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Nöroloji, Gastroenterology, Neurology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Parkinson hastalığı (PH) motor ve non-motor semptomları olan iler-leyici nörodejeneratif bir hastalıktır. Gastrointestinal sistem (GİS) sorunları non-motor semptomlar arasında yer almaktadır ve Çölyak hastalığına (ÇH) benzer bulgular PH'de de izlenmektedir. Nörodejeneratif hastalıkların patofizyolojisinde anti-gliadin antikor (AGA) gibi gluten duyarlılığını gösteren çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmanın amacı parkinson hastalarında çölyak antikorların varlığının araştırılması ve bu antikorların GİS semptomlarıyla arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç Ve Yöntem: : Serum AGA IgG , IgA ve dokutransglutaminaz antiko-ru (TTG) IgA, IgG, 102 Parkinson hastası ve 91 sağlıklı kontrolde incelenmiştir. Bu antikorlar, tüm katılımcılardan alınan kan örneklerinde ELISA yöntemi ile araştırıldı. Gastrointestinal Sistem Derecelendirme Ölçeği (GSDÖ) ve Kabızlık Değerlendirme Ölçeği (KDÖ) kullanılarak GIS semptomları araştırıldı. Hastalar Birleşik Parkinson Hastalığı Değerlendirme Ölçeği (BPHDÖ), Non Motor Semptom Skalası (NMSS), Yorgunluk Şiddeti Skalası ve Hamilton Depresyon Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Su, kahve tüketimi, sigara ve diyet alışkanlıkları da gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Bulgular: Parkinson hastalarının (50 erkek, 52 kadın) yaş ortalaması 62,92±11,15, kontrol grubunun (36 erkek, 55 kadın) yaş ortalaması 56,82±9,18 idi. Çölyak antikorlarının varlığı açısından iki grup arasında anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Aim: Parkinson's disease (PD) is a progressive neurodegenerative disease with motor and non-motor symptoms. Gastrointestinal system (GIS) problems are among the non-motor symptoms, and findings similar to Celiac disease (CD) are also observed in PD. Studies showing gluten sensitivity such as anti-gliadin antibodies in the pathophysiology of neurodegenerative diseases are carried out. The aim of this study is to investigate the presence of celiac antibodies in Parkinson's patients and to examine the relationship between GIS symptoms. Materials (patient) And Methods: Serum antigliadin antibody Ig , IgA and antitransglutaminase antibody IgA, IgG were studied in 102 Parkinson disease patients and 91 healthy controls. These antibodies were investigated by ELISA method in blood samples taken from all participants. GIS symptoms have been investigated using Gastrointestinal System Rating Scale(GSRS) and Constipation Scale(CSS) PD patients has been evaluated with UPDRS scale, NMSS, Fatigue severity scale and Hamilton depression scale. Water, coffee consumption, smoking and diet were also investigated and compared between groups. Results: The mean age of PD patients (50 male, 52 female) was 62,92±11,15, the mean age of control group (36 male, 55 female) was 56,82±9,18. There was no significant difference between the two groups in terms of the presence of cealiac antibodies.