Deve çökerten (Tribulus terrestris L.) bitkisi bileşenlerinin farklı ekstraksiyon yöntemleriyle araştırılması
Investigation of the components of deve çökerten (Tribulus terrestris L.) by different extraction methods
  1. Tez No: 562220
  2. Yazar: KÜBRA DOĞAN AYTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada sistematik adı Tribulus terrestris L. olan bitkinin kimyasal kompozisyonunun tespitinde Sub-kritik su ekstraksiyonu (sbkH2O) ve Sub-kritik etanol ekstraksiyonu (sbkEtOH) yöntemlerinin etkileri incelenmiş ve yöntemler kıyaslanmıştır. Ayrıca Ultrasonik (USE) destekli tert-butil metil eter ekstraksiyonu ve tert-butil metil eter ile maserasyonun etkileri incelenmiş ve kıyaslanmıştır. Bunun yanında Tribulus terrestris L.'in sbkH2O ile ekstraktının biyolojik aktivite tayini ve Tribulus terrestris L. ekstraktında Kjeldahl Yöntemi ile toplam azot (protein) tayini yapılmıştır. SbkH2O ekstraktında ana bileşenlerden biri olan Loliolide % 1,86, Loliolide türevi ise % 10,75 oranında tespit edilmiştir. USE'a göre ekstraktın ana bileşenlerinde % 50,30 oranında Oleamide ve % 1,49 oranında Loliolide türevi tespit edilmiştir. Maserasyonda ekstraktın ana bileşeninde % 6,62 oranında Oleamide ve % 0,20 oranında Loliolide türevi tespit edilmiştir. Tribulus terrestris L. ekstraktı ile yapılan biyolojik aktivite tayinine göre Candida albicans türü maya üzerinde yapılan antifungal çalışmada sonuç pozitif bulunmuştur. 22 mm zone çapı oluşmuştur. Kjeldahl Yöntemi ile yapılan toplam azot (protein) tayinine göre ise bitkide %14,47±1,73 oranında protein tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Sub-critical water extraction (sbcH2O) and Sub-critical Ethanol extraction (sbcEtOH) methods were investigated. These methods were compared in order to determine the chemical composition of the plant which has systematic name is Tribulus terrestris L.. In addition, the effects of (USE) Ultrasonic Asisted tert-butylmetyl ether extraction and maceration with tert-butylmetyl ether were investigated. These methods were compared. Besides, the biological activity determination of the extract of Tribulus terrestris L. with sbcH2O and the total nitrogen (protein) determination by Kjeldahl Method in Tribulus terrestris L. extract were investigated. Overall in this study in sbcH2O extraction 1.86 % Loliolide and 10.75 % Loliolide's derivative were observed. In the USE, 1.49 % of Loliolide and 50.30 % of Oleamide were determined. İn total, 0,20 % of Loliolide and 6,62 % of Oleamide were determined in maceration. According to the biological activity determination of Tribulus terrestris L. extract, the antifungal study on Candida albicans yeast was positive. A zone with a diameter of 22 mm has been formed. According to the total nitrogen (protein) determination by Kjeldahl Method, 14.47 ± 1.73 % protein was identified in the plant.