Türk kamu yönetiminde iç denetim uygulaması: İç denetimin değerlendirilmesi açısından Sakarya ve Kocaeli örneği
Implementation of internal audit in Turkish public administration: The case of Sakarya and Kocaeli in terms of evaluation of internal audit
- Tez No: 562316
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE BİRİCİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma; Türkiye'de iç denetimin etkinliği, Sakarya ve Kocaeli'nde görev yapan iç denetçilerin görüşleri doğrultusunda incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Amaç doğrultusunda hazırlanan yarı yapılandırılmış mülakat soruları; Kocaeli ve Sakarya illerinde görev yapan 11 Kamu iç denetçisine uygulanmıştır. Mülakatlardan elde edilen bulgular betimsel analize tabi tutularak yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda; Türkiye'de kamu kurumlarında uygulanan iç denetimde uluslararası standartlar benimsenmiş ilgili gerekli yasal düzenlemeler yapılmıştır. Ancak iç denetimin kamu kurumlarında tam anlamıyla oturmamıştır, uygulama açısından önemli sorunlar bulunmaktadır. Bu sorunların başında; iç denetçilerin bağımsız olarak işlerini yapamamaları, üst yönetim tarafından yeterli desteği alamamaları ve iç denetim ve teftiş ayrımının tam olarak yapılmamış olması gelmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effectiveness of internal audit in Turkey in line with the opinions of internal auditors working in Sakarya and Kocaeli. The semi-structured interview questions prepared for the purpose were applied to 11 public internal auditors working in Kocaeli and Sakarya provinces. Results obtained from interviews were interpreted by using descriptive analysis. As a result of the research, necessary legal arrangements were made regarding the adoption of international standards in internal audit applied in public institutions in Turkey. However, the internal audit has not fully established in public institutions, and there are important problems in terms of implementation. The beginning of these problems; unable to work independently from internal auditors, they are not getting adequate support by the top management, and internal audit and inspection of the distinction is not fully made.