An investigation of two teacher written feedback procedures in EFL classes: Form-focused and content-focused feedback
İngilizce yabancı dil sınıflarında iki farklı yazılı öğretmen geri bildirim prosedürünün incelenmesi: Form odaklı ve içerik odaklı geri bildirim
  1. Tez No: 562326
  2. Yazar: MEVLÜDE ABDİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NACİ KAYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yazma derslerinde ürün odaklı yaklaşımların yerini süreç odaklı yaklaşımların alması ve bu tür yaklaşımların yaygınlaşmasıyla, hem öğrenciler hem de eğitmenler tarafından değer verilen yazılı öğretmen dönütü, eğitim araştırmalarının yanı sıra, öğrenme bağlamlarında da giderek daha fazla dikkat çekmeye başlamıştır. Öğretmenler, öğrenci yazılarına geri bildirim vermek için kayda değer bir zaman harcamaktadır. Bununla birlikte, çeşitli türlerdeki yazılı öğretmen dönütlerinin etkinliği, halen araştırılan ve çelişkili sonuçlar veren bir araştırma alanıdır. Öğrencilerin yazma becerisini kazanmalarına yardımcı olmak için, öğretmen dönütlerinin en iyi uygulamaları araştırılmaktadır. Çalışma, form odaklı ve içerik odaklı yazılı dönüt türlerinin yabancı dil öğrencilerinin genel yazma performansları, yazma tutumları ve yazma anksiyeteleri üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma ayrıca öğrencilerin yukarıda belirtilen geri bildirim prosedürlerine ilişkin algılarını da incelemektedir. Bu çalışmada yarı deneysel bir tasarım kullanılmıştır. Yabancı Diller Bölümünde iki grup oluşturuldu: içerik odaklı dönüt alan deneysel bir grup ve form odaklı dönüt alan bir kontrol grubu. Araştırmada hem nitel hem de nicel veri toplama yöntemleri kullanılmış; veriler yazma sınavı, yazmaya yönelik tutum anketi, ikinci dilde yazma kaygısı envanteri ve yarı yapılandırılmış görüşmelerle toplanmıştır. Çalışmanın sonuçları, her iki grubun da yeni yazılarda anlamlı olarak geliştiğini fakat öğrencilerin yazma tutumları ve kaygı düzeylerinde anlamlı bir farklılık olmadığını ortaya koymuştur. Nitel analiz, öğrencilerin hala yazma becerisini dilbilgisinin hizmetinde olan bir olgu olarak algıladıklarını, dilbilgilerini geliştirmeyi hedeflediklerini ve yazılarındaki mesaja odaklanan dönüt prosedürüne mesafeli bir tutum sergilediklerini göstermiştir. Çalışma yabancı dil öğretmenleri ve karar vericiler için bazı çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
As process-oriented approaches have become common practice and replaced product-oriented approaches in writing classes, written teacher feedback which is valued by both learners and instructors has attracted more attention in teaching and learning contexts as well as in educational research. Writing instructors seem to spend a lot of time providing feedback. However, the effectiveness of various kinds of written teacher feedback is a research area which is still investigated and the results yield conflicting results. In a quest to help students with acquiring writing skill, best practices of teacher feedback are researched. The study aims to investigate the effects of form-focused and content-focused feedback on EFL students' overall writing performance, their writing attitudes and the writing anxiety that they experienced in writing classes. The study also examines students' perceptions towards the aforementioned feedback procedures. A quasi-experimental design was employed for this study. Two groups at the School of Foreign Languages were formed: an experimental group which was provided with content-focused feedback and a control group which was provided with form-focused feedback. A combination of qualitative and quantitative data collection methods was used in this investigation and data were collected through writing tests, a writing attitude questionnaire, second language writing anxiety inventory and semi-structured interviews. The results of the study revealed that both groups improved significantly in new pieces of writing, while writing attitudes and anxiety levels of learners did not differ significantly. The qualitative analysis showed that students still perceive writing at the service of grammar, aim to improve their grammar accuracy and show some persistence to the feedback procedure which focused on communication of information in their writings. The study has some implications for EFL teachers and decision-makers.