A longitudinal learner corpus investigation of the use and development of formulaic sequences in argumentative essays of EFL learners
İngilizce'yi yabancı dil (EFL) olarak öğrenenlerin tartışmacı yazılarında söz dizinleri kullanımlarının ve gelişiminin boylamsal öğrenen derlemine dayalı araştırması
- Tez No: 682597
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ŞÜKRÜ ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu tez, İngilizce'yi yabancı dil (EFL) olarak öğrenen 85 öğrencinin iki dönemlik yazılı verilerinden oluşan boylamsal öğrenen derleminde üçlü ve dörtlü kelime dizinlerinin kullanımını araştırmayı amaçlamaktadır. Analiz iki yönlüdür: Birincisi, farklı zaman aralıklarında söz dizinlerinin kullanımı açısından toplu eğilimleri gözlemlemek için sağlanan grup analizidir; ikincisi, iki dönem boyunca 8 öğrencinin söz dizinlerini kullanımını gözlemlemeye yardımcı olan bireysel analizdir. Frekans yaklaşımına dayalı olarak, en sık kullanılan üçlü ve dörtlü kelime dizinleri boylamsal öğrenen derleminin iki grubunun her alt derleminde bulunmuş ve yapısal ve işlevsel olarak sınıflandırılmıştır. Sonrasında, bu dizinlerin kullanımı açısından, anadili İngilizce olan (LOCNESS) ve anadili İngilizce olmayan derlemler arasında karşılaştırma yapılmıştır. Bireysel analiz, iki dönemlik gözlem boyunca elde edilen beş alt derlemde belirli öğrenciler tarafından sıklıkla kullanılan özgün dizinlerin belirlenmesini içerir. Boylamsal öğrenen derlem bulgularının nicel analizini, öğrencilerin geriye dönük protokollere verdiği yanıtların nitel analizi takip etmiştir. Söz dizinlerinin frekans, korelasyon, yapısal ve işlevsel analizleri göstermiştir ki öğrencilerin yazmış oldukları metinlere iki dönem boyunca geri bildirim verildiğinde, söz dizinlerinin sayısı ve çeşitliliği bakımından artışlar olmuştur. Yapısal olarak, söz dizinlerinin çoğunluğunun fiil öbeği parçaları olduğu, ardından isim öbeği ve edat öbeği parçaları olduğu bulunmuştur. İşlevsel olarak, bu çalışmada analiz edilen söz dizinlerinin çoğu, önceki literatürde olduğu gibi referans ifadeleri ve ardından tutum ifadelerini içermiştir. Ayrıca Pearson korelasyon testi, iki öğrenen derlem grubunda: 1. grubun beş alt derleminin sıklıkla kullanılan söz dizinleri açısından anadil İngilizce olan derlemi ile orta derecede korelasyon olduğu 2. gruptan farklı olarak görülmüştür. Bireysel analizin sonuçları, belirli öğrencilere özgü bazı söz dizinlerinin olduğunu göstermiştir. Başka bir deyişle, söz dizinlerin yarısından fazlası kelimesi kelimesine veya kısmen boylamsal öğrenen derlemleri ortak kullanılırken, anadili İngilizce olan derlem (LOCNESS) ile daha az söz dizinleri ortak kullanılmıştır. Son olarak, geriye dönük protokolün sonuçları, katılımcıların söz dizinlerine maruz kalmalarının ve farkındalıklarının öğretmen geri bildirimi yoluyla arttığını ve bu nedenle zaman içinde daha fazla söz dizini kullandıklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The current thesis investigates the usage patterns of three- to four-word sequences in longitudinal learner corpora composed of two semesters written data from 85 English as a Foreign Language learners (EFL). The analysis is twofold: the first one is a group analysis that made available to observe collective trends in terms of usage patterns of formulaic sequences across different time intervals, and the second one is an individual analysis that assisted in observing the use of formulaic sequences of the same 8 individual learners across two semesters. Based on the frequency approach, the most frequent three and four-word recurrent formulaic sequences were extracted from each sub-corpus in two groups of longitudinal learner corpora and classified structurally and functionally. Then, the use of these sequences was compared across native (LOCNESS) and non-native corpora. The individual analysis involved identifying unique sequences used frequently by particular learners across two semesters observation in the five sub-corpora. Quantitative analysis of the longitudinal learner corpora findings was followed by a qualitative analysis of the learners' responses to retrospective protocols. The frequency analyses, correlation statistical test, and the structural and functional analyses of the formulaic sequences showed that the number and the range of FSs seemed to show an increasing pattern in number and type, as the learners were given more instruction and teacher feedback regarding their essays for each week during two semesters. Structurally, the majority of formulaic sequences were found to be verb phrase fragments, followed by noun phrase and prepositional phrase fragments. Functionally, most formulaic sequences analysed in this study include referential expressions, followed by stance expressions like in previous literature. The Pearson correlation test also showed that the frequent FSs in the two learner corpora seemed to moderately correlate, in Group 1, with the native learner corpora in the five sub-corpora unlike Group 2. The results of the individual analysis showed some formulaic sequences that were unique to the particular learners. In other words, more than half of the formulaic sequences shared word-for-word or partially with longitudinal learner corpora whereas they shared less formulaic sequences with native written corpus (LOCNESS). Last but not least, the results of the retrospective protocol showed that participants' exposure and awareness of FSs increased through teacher feedback, and they used more FS across time intervals.