Descriptive analysis of the interplay between english teachers' pedagogic beliefs and their reflections on instructional practices in English grammar teaching
İngilizce öğretmenlerinin pedagojik inançları ve bunların dilbilgisi öğretimi uygulamalarına yansımasının betimsel analizi
  1. Tez No: 562338
  2. Yazar: TUĞBA ÇALIŞIR GEREM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA EKŞİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Öğretmenlerin inançları ile onların gerçek sınıf uygulamaları arasındaki ilgileşim, dilbilgisi öğretimi üzerinde ciddi bir etkiye sahiptir. Bu nedenle bu iki terimin tanımlayıcı bir analizi, öğretme ve öğrenme sürecinin etkili bir şekilde nasıl geliştirileceği ve öğretmenlerin İngilizce dilbilgisi öğretimindeki sorunlarını en aza indirmesine yardımcı olmak için gerekli bilgileri sağlayabilir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki elementar düzeyde yabancı dil olarak İngilizce dersi veren öğretmenlerinin dilbilgisi öğretimi konusundaki pedagojik inançlarını araştırmaktır. Araştırmanın diğer bir amacı, öğretmenlerin dile getirdikleri inançları ile gerçek sınıf performansları arasındaki ilişkiyi veya tutarlılığı ortaya koymaktır. Çalışma, karma yöntem tasarımı ile iki aşamalı bir araştırmadır. İlk aşama hem nitel hem de nicel bilgi sağlayan bir inanç anketiyle (beliefs questionnaire) yapılmaktadır ve Mohammed (2006) 'den uyarlanmıştır ve cevaplar Türkiye'deki özellikle elementar düzeyde İngilizce dersi veren öğretmenlerden toplanmıştır. Bu öğretmenler istatistiksel bölge birimleri (İBB) kullanılarak seçilmiştir. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından belirlenen ve 2002 yılında Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından desteklenen istatistiksel bölge birimleri, daha doğru bir genelleme yapmak ve katılımcı sayısını sınırlamak için kullanılmıştır ve bu birimlerin geneli temsil ettiği varsayılmaktadır. Bu çalışmanın ilk aşaması, İngilizce öğretmenlerinin dilbilgisi öğretimi, dilbilgisi öğretim etkinlikleri ve inançlarını etkileyen faktörler hakkında ayrıntılı bir analiz ile öğretmenlerin inançlarını sözel olarak elde etmeyi amaçlamıştır. Çoğu İngilizce öğretmenini bir taraftan dilbilgisinin dersin ana parçası olmaması gerektiğini savunmasına rağmen, diğer taraftan dilbilgisine önem verdikleri ve derslerin önemli bir parçası olduğuna inandıkları görülmüştür. Birçoğu iletişimsel yaklaşım ve endüktif dilbilgisi öğretiminin önemli olduğuna inansa da bazıları deneyim, hizmet içi eğitim, sınırlı zaman, yoğun müfredat gibi çeşitli faktörlerden dolayı geleneksel yaklaşımları tercih etmektedir. Ayrıca bu öğretmenlerin pedagojik inançlarının aldıkları hizmet içi eğitimden daha çok, öğrenci, stajyer öğretmen veya öğretmen olarak edindikleri sınıf deneyimleriyle şekillendiği ortaya konmuştur. Çalışmanın ikinci aşaması, farklı niteliklere sahip beş İngilizce öğretmeninin çoklu durum çalışmasından oluşmaktadır. Veriler, Muhammed'den (2006) uyarlanan inanç anketi görüşme soruları ve araştırmacı tarafından orijinal bir sınıf gözlem formu tasarlanarak toplanmıştır. Çalışmanın ikinci aşaması, ağırlıklı olarak İngilizce öğretmenlerinin bildirilen inançları ve gerçek sınıf performansları arasındaki tutarlılık veya tutarsızlıklara odaklanmaktadır. Öğretmenlerin cevapları beyan edilen inançları ve gerçek sınıf uygulamaları arasındaki farklılıkları görmek için içerik analizi kullanılarak incelenmiştir. Tüm farklılıklar analiz edilip ve bir tabloda karşılaştırılmıştır. Buna göre, beyan edilen inançlar ile gerçek sınıf performansları arasında dilbilgisi öğretimi açısından bazı tutarsızlıklar ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The correlation between teachers' beliefs and their actual classroom application has a critical effect on grammar teaching; therefore, a descriptive analysis of these two terms can provide the necessary information about how to improve teaching and learning process in an effective manner and help teachers minimize the problems in English grammar teaching. The aim of this study is to investigate the pedagogic beliefs of EFL teachers in Turkey teaching especially at elementary levels about grammar teaching. Another aim of the study is to put forward the relationship or the consistency between teachers' reported beliefs and real classroom performances in the classroom. The study is two-phased research with a mixed method research design. The first phase is administered with a beliefs questionnaire providing both qualitative and quantitative information and it was adapted from Mohammed (2006). Responses were gathered from 104 EFL teachers' in Turkey. They were chosen by utilizing the Statistical Regional Units that represent the whole. In this study, the Statistical Regional Units in Turkey determined by the Turkish Statistical Institute (TUIK) and supported by the State Planning Organization (DPT) in 2002 were utilized to make the generalization and to limit the number of the participants. The first phase of this study aimed to attain EFL teachers' reported beliefs about grammar teaching, grammar teaching activities and the factors affecting their beliefs and to promote a detailed analysis. It was found that even though most EFL teachers reported that grammar should not be the main part of the lesson, they gave importance to grammar and considered it an essential part of the lessons. Even though most of them believed that the communicative approach and inductive grammar teaching were important, some of them preferred traditional approaches for various reasons: their backgrounds, in-service training, limited time, intensive curriculum. Moreover, it was also found that EFL teachers' beliefs were influenced or shaped more by their own experiences as students, teacher trainees and teachers rather than by the education or in-service training they took The second phase of the study is a multiple case study of five EFL teachers with different qualities. The data was collected by utilizing a beliefs questionnaire, initial interview adapted by Mohammed (2006) and by designing an original classroom observation sheet for five EFL teachers with different qualities. The second phase of the study mainly focused on both consistencies and inconsistencies between the reported beliefs and actual classroom performances of EFL teachers by gathering detailed information and observation of their classes. Their answers were scrutinized and analyzed by using content analysis to see the inconsistencies between their declared beliefs and actual classroom practices. All differences were endorsed and compared in tables. Accordingly, there occurred some discrepancies between their declared beliefs and actual classroom performances in terms of grammar teaching.