Küresel iklim değişikliği ve iklim değişikliği politikalarını etkileyen argümanlar
Global climate change and the arguments which affect the climate change policies
- Tez No: 562346
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Küresel iklim değişikliği sorununa çözüm üretmek için yapılan ulusal ve uluslararası çalışmalarda, ülkelerin ekolojik temeli olmayan, insan ya da fiziksel çevreye odaklı politikalar oluşturduğu, realist ve neoliberal kuramlar paralelinde, ekonomik ve siyasi çıkarları doğrultusunda hareket ettikleri görülmüştür. Halbuki, ekolojik sorunların çözümü, sürdürülebilir ekolojik politikalar ile mümkündür. Bu çalışmada, küresel iklim değişikliği problemi, siyasi, ekonomik, toplumsal, sosyolojik yönleri ile incelenmiştir. İklim değişikliği mücadelesinde, gelişmiş ülkelerin, sera gazı emisyon indirim yükümlülüklerini yerine getirmeleri, yenilenebilir enerjiye geçişi gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Gelişmemiş ülkelere ise, kalkınma süreçlerinde, küresel iklim değişikliği sorunu ile mücadele ederken, finansman, teknoloji transferi gibi konularda her türlü yardım sağlanmalıdır. Çevre hakkı, çevre hukuku, ekolojik haklar, küresel adalet, yeni bir ekonomi anlayışı, çevresel güvenlik kavramı ve sivil toplum örgütleri küresel iklim değişikliği politikalarını etkileyen argümanlar olarak incelenmiştir. Bu kavramlar çerçevesinde, ekolojiyi temel alan çalışmalar yapılmalı, doğa ile uyumlu alternatif, yenilenebilir enerjilere geçilmelidir. Bu mücadeleler, yerel örgütlenmelerin, bölgesel örgütlenmelere dönüştürülmesi ile daha verimli ve sonuç odaklı yürütülecektir.
Özet (Çeviri)
In the national and international studies to find solutions to the global climate change problem it was observed that countries formed policies focused on human or physical environment without ecological basis and acted in line with realist and neoliberal theories in line with their economic and political interests. However, the solution of ecological problems is possible with sustainable ecological policies. In this study, the global climate change problem has been examined with its political, economic, social and sociological aspects. In the struggle for climate change, developed countries have to fulfill their greenhouse gas emission reduction obligations and make transition to renewable energy. In undeveloped countries, all kinds of assistance should be provided on issues such as financing and technology transfer while struggling with global climate change in development processes. The concept of environmental right, environmental law, ecological rights, global justice, a new concept of economy and environmental security and non-governmental organisations have been examined as arguments affecting global climate change policies. Within the framework of these concepts, studies based on ecology should be carried out and alternative, renewable energies compatible with nature should be started. These struggles will be carried out in a more efficient and result-oriented way by transforming local organizations into regional organizations.