İklim değişikliği bağlamında rol anlayışları: Almanya ve Japonya karşılaştırmalı analizi
Role conceptions in the context of climate change: A comparative analysis of Germany and Japan
- Tez No: 982914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL KALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle devletler üzerindeki yapısal baskılar azalmış ve uluslararası ilişkiler yeni koşullarda şekillenmeye başlamıştır. İklim değişikliği ise uluslararası iş birliği gerektiren küresel bir sorun olarak devletlerin dış politika gündeminde yer almaya başlamıştır. Devletlerin iklim politikalarını belirleyen unsurlar ise üstlenilecek yükümlülükler ve ulusal çıkarların etkilenme biçimleriyle yakından ilişkili bulunmaktadır. Bu çalışma, rol teorisi aracılığıyla karar alıcıların iklim değişikliği konusundaki motivasyonlarını incelerken Japonya ile Almanya örnekleri üzerinden benimsenen roller ile bu rollerin şekillendirdiği iklim politikaları arasındaki ilişkiyi analiz etmektedir. Fukushima nükleer kazası sonrası dönemde Almanya ve Japonya'nın iklim değişikliği politikalarında süreklilik veya değişimin olup olmadığı araştırılmaktadır. Bu bağlamda politika yapıcılar tarafından tanımlanıp kolektif öz algılar olarak çerçevelenen ve devletlerin tipik davranış biçimlerini açıklayan rollerin iklim politikalarına etkisini anlamak amaçlanmaktadır. Politikaların farklılaşmasını anlamak için Marijke Breuning 'in rol modeli kullanılıp merkezinde yer alan ulusal rol anlayışı kavramsallaştırması iklim değişikliği politikalarını etkileyen temel değişken olarak ele alınmaktadır. Çalışmada yöntem olarak MAXQDA yazılım programı aracılığıyla politika yapıcıların konuşmaları yapılandırılmış içerik analizine tabi tutulup rol tanımlamaları tespit edilmektedir. Çalışmanın sonucunda ulusal rol anlayışlarının, karar alıcıların çalışmada takip edilen modele göre bilişsel arka planını oluşturan unsurların farklılaşmasına bağlı olarak iklim değişikliği konusundaki rol performanslarını şekillendirdiği ortaya konulmuştur. Almanya tarafından ortaya koyulan yaklaşım biçimi, norm odaklı araç ve yöntemlerle sürece eşlik edilmesinin gerekliliğini içerirken Japon karar alıcılarının güç parametreleri çerçevesinde hareket ettiği anlaşılmaktadır. Ulusal rol anlayışlarının devamlılığına bağlı olarak her iki ülke için politika yapıcıların ülkeleri için algıladığı uluslararası konumlarında ise süreklilik görülmektedir. Ayrıca bu çalışmayla rol teorisinin ilgili ülkeler için analizinin iklim değişikliği sorununun çözümüne dair literatüre katkı sağladığı savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Structural pressures on states have decreased and international relations have begun to take shape under new conditions with the end of the cold war. Climate change is a global issue that requires international cooperation and is on the foreign policy agenda of states. In this context, the factors that determine states' climate policies are closely related to the obligations to be assumed and the ways in which national interests are affected. This study examines the motivations of decision-makers regarding climate change through role theory and analyzes the relationship between the roles adopted by Japan and Germany and the climate policies shaped by these roles. The study investigates whether there has been continuity or change in the climate change policies of Germany and Japan in the period following the Fukushima nuclear accident. In this context, the aim is to understand the impact of roles defined by policymakers and framed as collective self-perceptions, which explain the typical behavior patterns of states, on climate policies. Marijke Breuning's conceptualization of national role understanding, which is at the center of her role model, is taken as the fundamental variable influencing climate change policies. In this study, policymakers' speeches were subjected to structured content analysis using MAXQDA software, and the role definitions were identified. The results of the study revealed that national role perceptions shape role performance on climate change issues, depending on the differentiation of elements that form the cognitive background of decision-makers according to the model followed in the study. The approach put forward by Germany emphasizes the necessity of accompanying the process with norm-oriented tools and methods, while Japanese decision-makers are understood to act within the framework of power parameters. There is continuity in the international positions that policymakers perceive in both countries. Additionally, this study argues that the analysis of role theory for the relevant countries contributes to the literature on solutions to the climate change problem.