Hünernâme I. ciltteki cülûs konulu minyatürlerin tasarım çözümlemeleri
Design analysis of the miniatures depicting succession (Cülûs) ceremonies in the 1rst volume of hünernâme
- Tez No: 562419
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BANU MAHİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
Osmanlı Devleti'nin siyasi tarihi kadar kültür tarihi içerisinde de önemli yer edinen tahta çıkış merasimleri içerik ve şekil bakımından önem arz etmektedir. Bu kabilden törenleri tasvir eden minyatürler, dönemin toplumsal ve kültürel hayatını sağlıklı okuyabilmek ve anlayabilmek açısından birinci derecede önemi haiz kaynaklar arasında yer almaktadırlar. Söz konusu minyatürlerden bir kısmının Hünernâme isimli eserin I. cildinde yer alması ve bu eserin tek nüsha olması, bu durumun kıymetini geçerli kılmaktadır. Sultan III. Murad'ın emri ile Seyyid Lokman tarafından kaleme alınan Hünernâme isimli bu eserin I. cildi, Osman Gazi'den başlayıp I. Selim devrine kadar gelen padişahların hünerlerini anlatmaktadır. Çalışmamızın ana konusu bu eser içerisinde yer alan cülûs törenlerini anlatan minyatürlerin tasarım çözümlemeleridir.“Hünernâme I. ciltteki cülûs konulu minyatürlerin Tasarım Çözümlemeleri”isimli bu çalışmada cülûs konulu minyatürlerin sanatsal bakış açısıyla analizi amaçlanmaktadır. Bu minyatürlerin kompozisyon özellikleri ile beraber, içinde yer alan figürleri, mimari unsurları ve doğa betimlemeleri gözlemlenerek analizlerinin yapılması hedeflenmiştir. Ayrıca bu çalışmada, incelenen minyatürlerin, gerçeğine sadık kalınarak detay replikaları da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As well as the political history of the Ottoman Empire, succession (cülûs) ceremonies, which have an important place in the cultural history, are important in terms of content and form. The miniatures depicting the succession ceremonies are among the most important sources in order to be able to read and understand the social and cultural life of the period.The fact that some of these miniatures are in the first volume of Hünernâme, and that this work is a single copy, validates the value of this situation. The work named Hünernâme, written by Seyyid Lokman with the order of Sultan Murad III, tells the skills of the Ottoman sultans from Osman Gazi until Selim I. The main topic of this study is the design analysis of the miniatures which illustrate their succession (cülûs) ceremonies in this work. This study called“Design Analysis of the Miniatures Depicting Succession (Cülûs) Ceremonies in the 1rst Volume of Hünernâme”aims to analyse the cülûs miniatures from an artistic point of view. Together with the composition features of these miniatures, the figures, architectural elements and nature descriptions have been observed, aiming to do their analysis. In addition, in this study, the reproductions of the examined miniatures have been made in accordance with their originals.