Hemşirelerde çalışma ortamı ve motivasyon üzerine etkisi: Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bir uygulama
Work environment of nursesand its impact on motivation: an application in Hitit University Erol Olcok Education and Research Hospital
  1. Tez No: 562420
  2. Yazar: MURAT KIRMIZIARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada hemşirelerin motivasyonları ve çalışma ortamının motivasyonlarına etkileri incelenmiştir. Genel olarak, hemşirelik kaynaklarının artırılmasının, kurumsallaşma kaynaklı motivasyonu artırdığı, ücret tabanlı performansı azalttığı görülmüştür. Yönetici hemşirelerin tutumunun iyileşmesinin kurumsallaşma kaynaklı ve işin kendisi (iş yükünün çok olmaması, uygulama hatası olmaması) kaynaklı motivasyonları artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. İnsan gücünün artmasının ise kurumsallaşma kaynaklı, ücret kaynaklı ve işin kendisi kaynaklı motivasyonu artırdığı görülmüştür. Hekim - hemşire iletişiminin ise kurumsallaşma kaynaklı ve tanınma (grup çalışma verimliliği) kaynaklı motivasyonu artırdığı görülmüştür. Bu etkilerin bölüm bazında değişiklik gösterdiği görülmüştür. Ayrıca, hastanelerin motivasyon uygulamalarına bakıldığında ise takdir, terfi, izin ve ücret artışı ve mesleki geliştirme programlarının çalışma ortamına ve motivasyon kaynaklarına bağlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examines the motivation of nurses and the effect of work environment on their motivation. In general, nursing resources increases institutionalization based motivation, decreases pay based motivation. Nurse manager ability increases institutionalization based motivation and work based (no high workload, no application flaws) motivation. Staffing adequacy increases institutionalization based motivation, pay based motivation, and work based motivation. Nurse–physician relations increase institutionalization based motivation and recognition (ability to work in groups) based motivation. Moreover, these effects depend on the department of the nurses. In addition, motivation tools employed by the hospitals such as approval, promotion, paid leave, pay increase and occupational development programs depend on the work environment and motivation sources.