Yerel yönetimlerde turizmin önemi: Manavgat örneğinde
The importance of tourism in local governments: The case of Manavgat
- Tez No: 814175
- Danışmanlar: PROF. DR. CELİL UĞUR ÖZGÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Turizm, Public Administration, Political Science, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi ve İdari Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Türkiye'de 1960'lı yıllar itibariyle gündeme gelmeye başlayan turizm kavramı 1980'li yıllardan sonra büyük gelişmeler göstermiştir. Tarih boyunca büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Türkiye, tarihi ve kültürel açıdan önemli turizm alanlarına sahiptir. Aynı zamanda denizler başta olmak üzere, önemli kumsalları, ormanları, doğal kaynakları ile son yıllarda yüksek oranda turist ağırlamaktadır. Turizm faaliyetlerinin gelişimi, değişimi ve dönüşümü açısından merkezi yönetimin uyguladığı kamu politikaları ile birlikte yerel yönetim uygulamaları da büyük önem taşımaktadır. Merkezi ve yerel yönetimin iş birliği ile bazı destinasyonlardaki turizm faaliyetleri diğer bölgelere göre daha fazla değişim göstermiştir. Bu çalışmada Türkiye'deki önemli turizm destinasyonlarından biri olan Antalya ili Manavgat ilçesi incelenmiştir. Manavgat ilçesi akarsuların oluşturduğu kıyıda yer almaktadır ve ekonomik faaliyetlerin yoğun olduğu bir bölgedir. Bu çalışmanın temel amacı yerel yönetim uygulamaları açısından Manavgat ilçesini incelemektir. Bu doğrultuda giriş bölümünün ardından, turizm ve yerel yönetim kavramları incelenmiş ve Manavgat ilçesini tarihi, sosyal, ekonomik ve coğrafi yapısı hakkında araştırma bulguları değerlendirildikten sonra, yerel yönetim uygulamaları üzerinden ilçedeki turizm faaliyetlerine dair bulgular tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of tourism, which started to come to the agenda in Turkey as of the 1960s, has shown great developments after the 1980s. Turkey, which has hosted great civilizations throughout history, has historically and culturally important tourism areas. At the same time, especially the seas, important beaches, forests and natural resources have been hosting tourists at a high rate in recent years. In terms of the development, change and transformation of tourism activities, local government practices are of great importance along with the public policies implemented by the central government. With the cooperation of the central and local governments, tourism activities in some destinations have changed more than in other regions. In this study, Manavgat district of Antalya province, which is one of the important tourism destinations in Turkey, was examined. Manavgat district is located on the coast formed by rivers and is a region where economic activities are intense. The main purpose of this study is to examine the district of Manavgat in terms of local government practices. In this direction, after the introductory section, the concepts of tourism and local administration will be examined and after examining the research findings on the historical, social, economic and geographical structure of Manavgat district, the success-failure of tourism activities in the district will be discussed through local government practices in the district.