Suriyeli mülteci öğrencilerin olumsuz yaşantılarının resimlerine yansıması (5.sınıf örneği)
The reflection of negative life experiences of Syrian refugee students on their paintings (5th grade example)
- Tez No: 562438
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Sosyoloji, Education and Training, Fine Arts, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Yapılan bu çalışmada Suriye'de 2011 yılında başlayan iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınmacı olarak göç eden 5. sınıfa kayıtlı Suriyeli öğrencilerde, savaşın görsel sanatlar dersinde yaptıkları resimlere yansımaları araştırılmıştır. Araştırmanın evreni, ülkemizdeki Suriyeli 5. sınıf öğrencilerinden; örneklemi ise Gaziantep ili Şahinbey ilçesine bağlı Mustafa Necati Ortaokulu ve Bülbülzade Edip Ahmet Ortaokulunda öğrenim gören 36 Suriyeli öğrenciden oluşmaktadır. Uzman görüşleri doğrultusunda“göç”ve“memleket”konulu resim yapmaları istenmiştir. Çocukların yaptıkları resimler yine uzman görüşleri alınarak betimsel metotla incelenmiştir.“Memleket ve Göç”konulu resimlere dair bulgu ve yorumların akabinde incelemelerin geçerlilik ve güvenirliğini sağlamak amacıyla matris, grafik ve veri toplama formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda çocukların resimlerinde“uçak, sınır kapısı, mermi, kan, asker, tel örgü, top, silah, tank, bayrak, ölmüş ve yaralanmış insan figürleri”gibi savaşı doğrudan işleyen ya da dolaylı olarak çağrıştıran imgeleri yoğunlukla kullandıkları dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims at investigating the reflections of the civil war in Syria which broke out in 2011 on the paintings of Syrian refugee 5th grade students in Turkey. The population of the study consists of Syrian 5th grade students; the sample consists of 36 Syrian students studying at Mustafa Necati Secondary School and Bülbülzade Edip Ahmet Secondary School in Şahinbey, Gaziantep. They were asked to paint on the subject of“immigration”and“country”based on expert opinions. The paintings of the children were examined by descriptive method based on expert opinions again. Matrix, graph and data collection forms were used to ensure the validity and reliability of the examinations following the findings and comments on the paintings on the subject of“Homeland and Immigration”. As a result of the research, it was noted that the children tended to use images such as“airplane, border crossing, bullets, blood, soldiers, wire mesh, cannon, gun, tank, flag, dead and wounded human figures”which evoke the image of the war directly or indirectly.