İsa Hüseynov (Muğanna)'un hikâyeleri üzerine bir inceleme
A review of İsa Huseynov (Muganna)'s stories
- Tez No: 562439
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Çalışmamızın amacı, Azerbaycan edebiyatında önemli bir yeri olan 1960 Nesri edebi ekolü yazarlarından İsa Hüseynov (Muğanna)'un hayatı, edebi kişiliği, eserleri hakkında bilgi vermek ve seçilmiş hikâyelerini incelemektir. Çalışmamız, giriş, iki bölüm, sonuç ve indeks kısmından oluşmaktadır. Çalışmamızın giriş bölümünde, başlangıcından bağımsızlık dönemine kadar Azerbaycan edebiyatından genel hatlarıyla bahsedilmektedir. Birinci bölümde, İsa Hüseynov (Muğanna)'un hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında genel bilgiler verilmektedir. İkinci bölümde, İsa Hüseynov (Muğanna)'un seçilmiş hikâyelerinde anlatının bakış açısı ve anlatım teknikleri, olay örgüsü, kişiler, mekân (uzam), zaman, tema, dil ve üslup bakımından incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to give information about the life, literary personality and works of Isa Huseynov (Muganna), who is one of the writers of Prose of 1960, a literary ecole with significance in Azerbaijani Literature, and to review his selected stories. Our study consists of introduction, two sections, conclusion and index. In the introduction section of our study, Azerbaijani literature is mentioned from its beginning to the period of independence in general terms. In the first section, general information is given about the life, literary personality and works of Isa Huseynov (Muganna). In the second section, the narrator's perspective and narrating techniques in Isa Huseynov (Muganna)'s selected stories are examined in terms of plot, people, space (location), time, theme, language and style.