Kimi fiğ çeşitlerinde farklı biçim zamanlarının ot verimi ve verim özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 56250
  2. Yazar: FERAY DOĞRUCU (ABUMADİ)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SOYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
35 ÖZET Ege Tanmsal Arastana Enstitüsü tarafindan geliştirilen Kuhilay-82 ve Ürem-79 fiğ çeşitleri ile Menemen-79 ve Eies-79 tüylü fiğ çeşitleri; beş biçim zamanının uygulandığı denemede, tesadüf blokları deneme deseninde ve üç tekerrürlü olarak 1993-1994 yıllarında yetiştirilmişlerdir. Tüylü fiğlerin daha uzun boylu ve daha yüksek ot ve protein verimine sahip oldukları beMenmiştir. Biçim zamanı ilerledikçe ot ve protein veriminde artış gözlenmiştir. Yeşil ot veriminde Kubilay ve Menemen çeşitleri %25 çiçeklenme devresinde, Ürem ve Efes çeşitleri çiçeklenme sonu yapılan biçimlerde en yüksek verime ulaşmıştır. Çeşitlerin kuru madde yüzdeleri 16,2-17,7 arasında değişmiştir. Biçim zamanı geciktikçe oran artmış, alt baklaların sarardığı devrede %30,8'e ulaşmıştır. Kuru madde veriminde de düzenli bir artış görülmüş, son biçimde 913,7 kg/da verim elde edümiştir. Kubilay, Ürem ve Efes son biçimde maksimum verimli olurken, Menemen %25 çiçeklenme devresinde en yüksek verime sahip olmuştur. En düşük kuru ot oranı (%17,4) Kubilay çeşidine, en yüksek oran (%20,6) Menemen çeşidine aittir. Kuru ot oranlan biçim geciktikçe artmıştır. Çiçeklenme sonunda %17,5 olan kuru ot oram son biçimde %32,8' yükselmiştir. Çeşitlerin farklı biçim zamanlarındaki performansları kuru madde verimine benzerlik göstermiş; Menemen çeşidi çiçeklenme sonunda en yüksek verimli iken, diğer çeşitler son biçimde yüksek verimli olmuşlardır.36 Protein oranı tüylü fiğlerde %22,0; Kubilay'da %22,7 ve Ürem'de %23,4'tür. Biçim zamanı ilerledikçe protein oranı azalmış; tomurcuklanma başlangıcında %25,Q olan oran, son biçimde %17,8'e düşmüştür. Menemen ve Efes çeşitleri çiçeklenme sonundaki biçimde, Kubilay ve Ürem ise aft baklaların sarardığı devrede yapılan biçimlerde en yüksek protein verimine ulaşmışlardır. Kubilay ve Ürem fiğ çeşitlerinin alt baklaların sarardığı devrede, Menemen ve Efes tüylü fiğ çeşitlerinin ise çiçeklenme periyodunda biçilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu dönemler de mayıs ayına rastgelmektedir. Pamuk tarımında ara ürün olarak yetiştirilme durumunda tarlanın en geç nisan sonunda terkedilmesi gerektiğinden, Kubilay ve Ürem çeşitleri %25 çiçeklenme devresi ile çiçeklenme sonu arasında kalan sürede, Efes tüylü fiğ çeşidinin de %25 çiçeklenme devresinde biçihnelidirler.
Özet (Çeviri)
37 SUMMARY Varieties of two common vetch (Kubilay-82 and Ürem-79) and two hairy vetch (Menemen-79 and Efes-79), all registered by Aegean Agricultural Research Institute, were grown in an experiment consisting of five cutting dates arranged as a randomized completely block design with three replications in 1993-1994. The herbage and protein yields of hairy vetches were higher than those of common vetch varieties. Dry matter and protein yields increased in the later cuttings. Kubilay and Menemen gave the highest green matter yield when they were cut at %25 flowering stage, while the yields of Ürem and Efes were maximum at the late flowering stage. Dry matter content of the varieties varying between 16.2-17.7% increased in the later cuttings and reached to 30.8% at the lower pod drying stage. Dry matter yield regularly increased and 913.7 kg/da yield was obtained at that latest stage. Kubilay, Ürem and Efes had maximum yield at this stage while Menemen had it at %25 flowering stage. The lowest hay rate (17.4%) was found for varity Kubilay, and the highest (20.6%) for Menemen. It was 17.5% at the forth, late flowering, stage, and it reached to 32.8% at following latest cutting. Hay yields were the same as for dry matter yields with Menemen variety having higest yield at the late flowering stage and the others at the latest cutting.38 Protein contents were 22.0, 22.7 and 23.4 for hairy vetches, Kubilay and Ürem, respectively. It reduced in later cuttings from 25% to 17.8%. Kubilay and Ürem had the highest yield at the latest cutting as hairy vetches had it at late flowering stage. Considering herbage and protein yields, it was concluded that common vetches must be cut at low pod drying stage while hairy vetches during flowering. Those cuttings may be realized in May. In rotation with cotton, vetches must be harvested at least in late April. Therefore, common vetch varieties can be cut towards the end of flowering, and Efes at the 25% flowering stage.