Takım sporları yapan ve spor yapmayan 10-12 yaş çocukların sosyal beceri düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of social skills levels of 10-12 year-old children who do not sports and do team sports
- Tez No: 562515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Spor, Home Economics, Education and Training, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, takım sporu yapan ve spor yapmayan 10-12 yaş grubundaki öğrencilerinin sosyal beceri düzeylerinin araştırılmasıdır. Araştırma kapsamında 2018-2019 eğitim-öğretim yılında ortaokul kademesinde öğrenim gören Ankara ili Çankaya ilçesindeki öğrencilerden uygun örnekleme yöntemiyle, rastgele seçilen ve araştırmaya gönüllü olarak katılmış olan 234 (110 kız, 124 erkek) öğrenci yer almaktadırVeri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”ile Akçamete ve Bacanlı tarafından 2005 yılında geliştirilen 7-12 yaş Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği (SBDÖ) kullanılmıştır. Araştırmanın amaçları doğrultusunda t testi, ANOVA analizi, Mann Whitney U testi, Kruskall Wallis testi kullanılmıştır. ANOVA analizi ile ilgili sonuçların anlamlı çıkmasıyla farkın kaynağını belirlemek amacıyla LSD post hoc testi, Kruskall Wallis analizi ile ilgili sonuçların anlamlı çıkmasıyla da farkın kaynağını belirlemek amacıyla nonparametric post hoc testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the social skill levels of the students in the 10-12 age group who do team sports and do not sports. In the scope of the research, 234 (110 girls, 124 boys) students who were randomly selected and participated in the study voluntarily were chosen by the appropriate sampling method in the Çankaya district of Ankara province. The Personal Information Form which was created by the researcher and the 7-12 age Social Skill Assessment Scale (SSAS) developed in 2005 by Akçamete and Bacanlı were used as data collection tools. For the purposes of the study, t test, ANOVA analysis, Mann Whitney U test and Kruskall Wallis test were used. LSD post hoc test to determine the source of the difference with the meaningful results of ANOVA analysis, the results of Kruskal Wallis analysis were significant and nonparametric post hoc test was used to determine the source of the difference.