Experimentation and optimization of a heat pump integrated dishwasher
Isı pompası entegre edilmiş bulaşık makinası deneyleri ve optimizasyonu
  1. Tez No: 562537
  2. Yazar: ERKAN KÜTÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR BAYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, ev cihazının minimum enerji tüketimi, çalışma süresi ve ses seviyesi için ısı pompası çalışma parametrelerinin optimizasyonunu geliştirmeyi hedeflemektedir. Isı pompası sisteminde, enerji tüketimini (E), akustik seviyeyi (A) ve program süresini (t) etkileyen değiştirilebilir parametreler olarak kompresör devri (N) ve buharlaştırıcıdaki hava akış hızı (V̇) seçilmiştir. Uluslararası standartlar sebebiyle ev cihazlarında enerji verimliliği oldukça önem arz etmektedir. Kullanıcı konforu için ise program süresi ve ses seviyesi önem taşımaktadır. Parametreler değiştirilerek testler yapılmış ve sonuçlar optimize edilmiştir. Seçilen parametrelerin hepsini test etmek mümkün değildir. Bu nedenle kompresör devri ve hava akış hızları önceden tanımlanarak değişkenler seçilmiş ve testler yapılmıştır. Test edilemeyen çalışma noktalarının sonuçlarını belirleyebilmek için deney verileri kullanılarak en iyi uyum doğruları çizilmiştir. Test sonuçları, analitik hesaplamalar ile karşılaştırılmıştır. Optimizasyon için enerji tüketimi, program süresi ve ses seviyesi amaç fonksiyonları olarak seçilmiştir. Fonksiyonların minimumunu hesaplamak için Çoklu Amaç Parçacık Sürü Optimizasyonu metodu kullanılmıştır. Optimizasyon Matlab programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Enerji tüketiminde 302 Wh azaltma sağlanması ısı pompası entegrasyonunun avantajıdır. Ana dezavantajı ise ses seviyesindeki yükselmedir. Ses seviyesi, kompresör ve fan sebebiyle 46.8 dBA'e kadar artış gösterebilmektedir. Isı pompalı sistemde ısıtma süresi rezistans ısıtıcılı sisteme göre daha uzundur. Ancak, yıkama algoritmasında değişiklik yapılarak süre uzaması elimine edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop the optimization of heat pump system working parameters for minimum energy consumption, operating time and noise level for a novel dishwasher. In an integrated heat pump system, compressor speed (N) and air flow rate (V̇) over the evaporator are selected as variables that affects energy consumption (E), acoustic level (A) and operating time (t). Due to the international energy regulations for household appliances, energy efficiency is highly important and for user comfort, operation time and noise level are critical. In order to perform optimization, experiments have been conducted with various parameters and outputs are recorded. Since, it is impossible to test all range of selected parameters and their combinations, experiments are conducted with pre-defined parameters which are compressor speeds and air flow rates. In order to estimate all range of parameter value outputs curve fit polynomials are obtained by using experimental data. The experiment results are compared with the results of analytical analysis. For optimization; energy consumption, operating time and noise level are defined as objective functions. Multi Objective Particle Swarm Optimization (MOPSO) method is used to minimize the objective functions. Optimization is achieved by using Matlab commercial software. The advantage of heat pump system integration is 302 Wh decrease in energy consumption. However, the main disadvantage is an increase in noise level. Noise level may increase up to 46.8 dBA due to compressor and fan. Heating time is longer with heat pump integrated dishwasher (HPIDW) system with respect to electric resistance dishwasher (ERDW). However, cleaning program algorithm can be changed in order to eliminate this elongation of heating time.