Lojistik strateji, lojistik entegrasyon ve örgütsel çevrenin firma rekabetçiliği üzerindeki etkisi: Türkiye ve Kırgızistan örneği
The effect of logistic strategy, logistics integration and organizational environment on firm competitiveness: A case study of Turkey and Kyrgyzstan
- Tez No: 562634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLŞAD GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezin amacı üretim işletmelerindeki lojistik strateji, lojistik entegrasyon ve örgütsel çevrenin firma rekabetçiliğine nasıl etki edebileceğinin iki farklı ülkede araştırılmasıdır. Erzurum (Türkiye) ve Bişkek (Kırgızistan) şehirlerinde, üretim işletmelerinde yapılan anket çalışmasıyla veriler elde edilip, araştırma yapılmıştır. Elde edilen verilere SPSS 20 paket programı kullanılarak sırasıyla frekans analizi, regresyon, faktör analizi ve T-testi yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, Erzurum'da firma rekabet gücüne; lojistik strateji, lojistik entegrasyon ve örgütsel çevrenin etkisi anlamlı çıkmıştır. Bişkek'teki işletmelerin rekabet gücü üzerinde, lojistik stratejinin ve lojistik entegrasyonun etkisi anlamlı çıkmıştır. Bişkek şehrinde bulunan işletmelerde örgütsel çevrenin firma rekabet gücüne etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Lojistik strateji, lojistik entegrasyon, örgütsel çevre ve firma rekabet gücünün ülkeler arasındaki farklılıklarını belirlemek için T testi yapılmıştır. Sonucunda aralarında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate how logistic strategy, logistics integration and organizational environment can affect the competitiveness of the companies in two different countries through practical examples. This research was conducted through taking measurement surveys from manufacturer with producer companies in the city of Erzurum (Turkey) and Bishkek (Kyrgyzstan). The data were analyzed by SPSS 20 package program using regression, factor analysis and T-test analysis As a result of the study, in Erzurum, the impact of logistic strategy, logistic integration and the organizational environment on the competitiveness of the firms were significant. The impact of logistic strategy and logistic integration on the other hand was significant in Bishkek. It has been determined that the organizational environment of the manufacturing firms in Bishkek city has no effect on the competitiveness of firms. T test was applied to determine the differences among the countries in terms of logistics strategy, logistic integration, organizational environment and competitiveness. As a result, there was no significant difference between them.