Farklı dozlarda NiFe2O4 nanoparçacık katkılı hidrojellerin dielektrik özelliklerinin araştırılması
Investigation of the dielectric properties of different doses NiFe2O4 nanoparticles doped hydrogels
- Tez No: 562663
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı miktarlarda (%2.5, %5.0, %7.5 ve %10) NiFe2O4 nanoparçacıklar katkılanmış hidrojeller, radikalik kopolimerizasyon tekniği kullanılarak opto-elektronik ölçümler için hazırlandı. Numunelerin morfolojik, yapısal ve fiziksel özellikleri taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve X ışını difraksiyonu (XRD) tekniği ile incelendi. Optik özellikleri UV-VIS spektroskopisi kullanılarak belirlendi. Numunelerin dielektrik ve iletkenlik özellikleri, oda sıcaklığında ve 100 Hz - 40 MHz frekans aralığında empedans spektroskopisi ile incelendi. NiFe2O4 nanoparçacık katkılı hidrojellerin Cole-Cole eğrileri esas alan karmaşık empedans ve bu eğrilerin Smith Chart diyagramındaki eşdeğer empedans devreleri gösterildi. NiFe2O4 nanoparçacık katkılı hidrojeller yüksek frekans bölgesinde arayüzey etkileşimleri ve dipolar polarizasyon mekanizması etkili iken düşük frekans bölgesinde dielektrik ve iletkenlik özellikleri üzerinde elektrot polarizasyonu etkili olmuştur. NiFe2O4 nanoparçacık katkılı hidrojellerin optik ve dielektrik özellikleri birlikte değerlendirildiğinde, teknolojideki opto-elektronik ve sensör uygulamaları için heyecan verici bir materyal olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, different doses (2.5%, 5.0%, 7.5% ve 10%) NiFe2O4 nanoparticles doped hydrogels were prepared for opto-electronic measurements by using the radical copolymerization technique. Morphological, structural and physical properties of the samples were examined by scanning electron microscopy (SEM) and X ray diffraction (XRD) technique. Optical properties of the NiFe2O4 nanoparticles doped hydrogels were determined using UV-VIS spectroscopy. Dielectric and conductivity characteristics for all samples were investigated by impedance spectroscopy at room temperature in the frequency range of 100 Hz to 40 MHz. The complex impedance based Cole-Cole plots of the NiFe2O4 nanoparticles doped hydrogels and the equivalent impedance circuits adapted to their Smith Chart diagram were given. The electrode polarization was effective on the dielectric and conductivity properties of NiFe2O4 nanoparticles doped hydrogels in the low frequency region, while interfacial interactions and dipolar polarization mechanism were found to be effective in the high frequency region. Optical and dielectric properties of the NiFe2O4 nanoparticles doped hydrogels were concluded to be an exciting material for opto-electronic and sensor applications in the technology.