Hindi göğüs kas dokusundan karbonik anhidraz enziminin saflaştırılması, karakterizasyonu ve bazı metal iyonlarının inhibisyon etkilerinin incelenmesi
The investigation of purification and characterization of carbonic anhydrase enzyme from turkey chest muscle tissue and inhibition effects of some metal ions
  1. Tez No: 562675
  2. Yazar: MUHİTTİN İKRAM ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİS ŞAKİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez kapsamında hindi göğüs kas dokusundan CA enzimi Sepharose-4B-L-tirozin-sülfanilamit afinite kromatografisi kullanılarak 1600 EÜ/mg spesifik aktivite ve %28,5 verimle ve 119,58 kat saflaştırıldı. SDS-poliakrilamid jel elektroforezi ile saflaştırılan enzimin saflığı kontrol edildi ve tek bant gözlendi. Bu enzim için yapılan karakterizasyon işlemlerinde optimum ve stabil pH değerleri pH 8,0 olarak belirlendi.Optimum sıcaklık değeri 40°C olarak belirlendi. Optimum iyonik şiddet 0,7 M Tris-SO4 olarak belirlendi. Ayrıca, hindi göğüs karbonik anhidraz enzim aktivitesi üzerine esteraz aktivitesi kullanılarak bazı metal iyonlarının etkileri araştırıldı. İnhibisyon etkisi gösteren metal iyonlarından Ag+, Cu+2 Fe+3 , Co+2 ve Pb+2 için IC50 değerleri Ki sabitleri hesaplandı. İnhibisyon etkisi en yüksek Pb+2 iyonunun olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis, CA enzyme Sepharose-4B-L-tyrosine-sulfanilamide affinity chromatography from turkey muscle tissue was purified with 1600 EU / mg specific activity 28.5% yield and 119.58 purification coefficient. The purify of enzyme was controlled by SDS – polyacrylamide gel electrophoresis and only one band was observed. The optimum pH and temperature values were 8,0 and 40°C. Optimum ionic strength was determined as 0,7 M Tris-SO4. In addition, the inhibition effect of some metal ions on esterase activity of turkey muscle carbonic anhydrase were investigated. The IC50 and Ki values for the Ag +, Cu 2+ Fe +3, Co 2+ and Pb 2+ ions were calculated. The highest inhibition effect was observed for Pb2+ ion.