Kivi, kuşkonmaz ve zencefilden elde edilen enzim ekstraktlarının hindi göğüs etinin bazı fizikokimyasal ve tekstürel özellikleri üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of enzymes extracts from kiwi, asparagus, and gi̇nger on some physicochemical and textural properties of turkey breast meat
  1. Tez No: 739787
  2. Yazar: BÜŞRA KAVASOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN SARIÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, ticari bir enzim olan Nötraz ile kuşkonmaz, kivi ve zencefilden elde edilen ham ekstraktlar hindi göğüs etine enjekte edildikten sonra farklı sıcaklıklarda (60, 70 ℃) sous-vide (SV) pişirilerek fizikokimyasal, tekstürel, morfolojik ve mikrobiyolojik özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Nötraz enzimi ile kuşkonmaz, kivi ve zencefil ekstraktları enjekte edilen hindi göğüs etinde su tutma kapasitesi ve sızıntı kaybı ve pişirilen hindi göğüs eti örneklerinin pişirme kaybı, renk, pH gibi fizikokimyasal, tekstürel, toplam mezofilik aerobik bakteri gibi mikrobiyolojik ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) gibi çeşitli morfolojik özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects on physicochemical, textural, morphological, and microbiological properties by injecting raw extracts from asparagus, kiwi, and ginger with Neutrase, a commercial enzyme, into turkey breast meat and then cooking in sous-vide (SV) at different temperatures (60, 70 ℃). Water holding capacity and drip loss analyses were performed in turkey breast meat injected with asparagus, kiwi, and ginger extracts with Neutrase enzyme. Various physicochemical properties such as cooking loss, colour, pH, microbiological properties such as total mesophilic aerobic bacteria and morphological properties such as scanning electron microscopy (SEM) of cooked turkey breast meat samples were investigated.