Kronik hepatitli hastalarda oksidatif stres
Patients with chronic hepatitis oxidative stress
  1. Tez No: 562697
  2. Yazar: DURDU MEHMET KÖŞ
  3. Danışmanlar: UZMAN FATİH DEDE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Son 10 yıldır serbest radikallerin, lipid peroksidasyonunun ve antioksidan defans mekanizmalarının, karaciğer hastalıkları da dahil olmak üzere pek çok doku hasarından sorumlu olduğu kabul edilmektedir. Kronik hepatitlerde oksidatif stresin kanıtları ortaya konularak geliştirilebilecek antioksidan tedavi rejimleriyle sirozdan hepatosellüler karsinoma kadar ilerleyebilen bu hastalıklarda yüzgüldürücü sonuçlar alınabilir. Çalışmamızda kronik hepatit tanısı almış 21 hastada, oksidatif stres göstergesi olarak; bir serbest radikal olan nitrik oksit ürünlerini (nitrit+nitrat) ve lipid peroksidasyonunun göstergesi olan MDA düzeylerini 20 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubuyla karşılaştırdık. Kronik hepatitli hastalarda nitrit-nitrat düzeyleri 105.42 +- 15.51 iken kontrol grubunda 84.13+-6.36 tesbit edildi ve P< 0.001 olarak istatiksel olarak anlamlıydı. MDA düzeyleri kronik hepatitli hastalarda 23.63 +- 4.68 bulunurken kontrol grubunda 10.36 +- 1.36 tesbit edildi.Bu sonucun da p değeri P< 0.001 olarak anlamlı bulundu. Bu sonuçlarla kronik hepatitlerin patogenezinde oksidatif stresin ve lipid peroksidasyonunun önemli bir rolü olduğunu göstermiş olduk. Bizim çalışmamızda yer vermediğimiz ama literatürde benzerleri yapılan çalışmalarda kronik viral hepatitlerde interferon tedavisine sinerjistik etki sağlamak ve oksidatif hasar sebebiyle oluşan karaciğer hasarından korunmak için antioksidan ilaç tedavisinin faydası hakkında konsensüs sağlanamamıştır. Biz mevcut veriler ışığı altında klasik tedaviye yan etkisi az ve tolerabilitesi yüksek bir antioksidan ilaç ilavesinin ek fayda sağlayacağı görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
For the last 10 years, free radicals, lipid peroxidation and antioxidant defense mechanisms have been recognized to be responsible for many tissue damage including liver diseases. Antioxidant treatment regimens can be developed by demonstrating the evidence of oxidative stress in chronic hepatitis and circulating from cirrhosis to hepatocellular carcinoma. In our study, 21 patients with chronic hepatitis were evaluated as oxidative stress indicators; We compared nitric oxide products (nitrite + nitrate), a free radical, and MDA levels indicative of lipid peroxidation with a control group of 20 healthy individuals.