Dijital oyunların güvenlik bağlamında yasal ve yönetsel düzenleme sorunları
Legal and administrative regulatory issues of digital games in the context of security
  1. Tez No: 308996
  2. Yazar: ABDULHAMİT GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Günümüzde bilgisayar ve internet, hayatın her alanında etkin rol alan bir iletişim ve eğlence aracı olarak algılanmaktadır. Dijital oyunlar, bilgisayar ve internet ortamında en çok tercih edilen kullanım pratiğidir. Konsollar ve cep telefonlarını da kapsayan dijital ortamlarda uygulama alanı bulan dijital oyun pazarının hedef kitlesi çocuklar ve gençler üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu durum, dijital oyunların kişisel gelişimi ve sosyal hayatı etkilemesi sonucunu doğurmaktadır. Öte yandan, dijital oyunların güvenlik bağlamında taşıdığı riskler de zaman zaman kamuoyuna yansımaktadır. Bireysel suçlular ya da organize örgütler, dijital oyunların içerik ve yapılarını işlemeyi düşündükleri suç için kullanabilmektedirler. Özellikle terör, pedofili ve genel asayiş konuları, dijital oyunların suiistimal edildikleri güvenlik başlıkları olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışma, dijital oyunların tanım ve tarihçesinden yola çıkarak, dijital oyun türlerini belirleme, dünyada dijital oyun düzenleme örneklerini inceleme ve bu bilgiler ışığında Türkiye'ye dijital oyun düzenleme önerileri getirmenin yanında, güvenlik bağlamında karşılaşılabilecek riskleri de ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, computers and the internet is perceived as a means of communication and entertainment which takes an active role in every aspect of our lives by everyone. Digital games are the most preferred usage practice on the computer and internet. Target audience of the digital games market which has applications in digital environments including consoles and mobile phones is focused on children and young people. This has come with the effects of digital games on social life and personal development. On the other hand, the security risk issue of digital games are reflected from time to time in public opinion. Individual offenders or organizations are able to use content and structure of digital games for committing crimes. In particular topics such as terrorism, pedophilia, and general security issues stand out in the abuse of digital games. Based on the definition and the history of digital games, the aims of the study are to identify the types of digital games, investigate digital gaming examples in the world, review regulatory recommendations in the world and propose regulatory recommendations for Turkey in light of this information as well as to put forward the security risks that can be encountered