Kamu hizmetlerinin sunumunda kamu özel işbirlikleri: Sağlık Bakanlığı örneği
Public private partnerships in public services provision: The example of Ministry of Health
  1. Tez No: 332426
  2. Yazar: SELMAN SALİM KESGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİL ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Enerji, ulaştırma, eğitim gibi birçok alanda karşılığı olan kamu özel işbirliği mekanizmaları sağlık sektöründe de hayata geçirilmektedir. Ancak sağlık sektöründeki KÖİ uygulamalarının birtakım faklı yönleri vardır. Uzun süreli sözleşmelere dayalı olan ve sağlık hizmetinin sunumu, yönetimi, finansmanı, denetimi gibi birçok alt boyutu olan kamu özel işbirlikleri bütünleşmiş şehir hastanelerinde uygulanmaktadır. Bu çalışma kapsamında bütünleşmiş sağlık kampüsü olarak adlandırılan şehir hastanelerinde Kamu Özel İşbirliği geliştirilmesinin ne gibi sonuçlar doğuracağı, Türk Kamu Yönetiminde yeni bir hizmet sunum yöntemi olan işbirliği olgusunun kamu hizmetini nasıl etkileyeceği incelenmiştir. Çalışma kapsamında şehir hastaneleri politikasının geliştirilmesi, uygulanması ve sürdürülmesi sürecinde söz sahibi olan aktörlerle yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiş ve bu mülakatlar nitel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Public service is one of the most referred concepts in law, political science and similiar fields.. The publice service which includes state?s facilities affects all of the people and whole society. There are big discussions about the owner of public service. Some people supports the market mechanism, some ones supports state. The Public Private Partneships (PPPs)is mixture of these different alternative approaches. This work focuses on the emergence of PPPs in the Turkish health sector. It tries to capture the changes that has been taking place. Via semi-structured in depth interviews conducted with public and private partners of the new PPPs this study aims to explore the differences between traditional public organizations and networked public organizations . There are some porblems which searched for answers. Why does network form of organizations emerged in public administration? Can the network organizations response to the complex issues of service provision ? What are the new issues with the PPPs in Turkish health sector? How is Turkish PPP procedure?