Bazı aritmetik fonksiyonların istatistiksel limit ve yığılma noktaları
Statistical limit and cluster points of some arithmetic functions
  1. Tez No: 562805
  2. Yazar: ABDU AWEL ADEM
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. MEHMET KÜÇÜKASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu tezde, temel olarak analitik sayılar teorisinde büyük öneme sahip $a_p(n)) ,~(\gamma(n)),$ ve $~(\tau(n))$ aritmetik fonksiyonlarının istatistiksel limit ve istatistiksel yığılma noktaları kümeleri incelenmiştir. Ayrıca, $\Delta$ ileri fark operatörü kullanılarak özellikle $~\gamma(n)$ ve $~\tau(n)$ aritmetik fonksiyonlarından elde edilen yeni $(Delta \gamma(n))$~ve ~$(\Delta \tau(n))$ aritmetik fonksiyonları ve daha genel olarak $r \in ~\mathbb{N}$ için $(\Delta^{r}\gamma(n)) $ ve $(\Delta^{r}\tau(n)) $ aritmetik fonksiyonlarının istatistiksel limit ve yığılma noktalarının kümesi incelenmiştir. Bu dizilerden$a_p(n)) $ aritmetik fonksiyonun istatistiksel limit ve yığılma noktaları kümesinin doğal sayılara eşit olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis mainly the properties of the set of statistical limit and statistical cluster points of some arithmetical functions $(a_p(n)) ,~(\gamma(n)),~(\tau(n))$ ,~ $(\Delta \gamma(n))$~and ~$(\Delta \tau(n))$ are investigated. In addition to this, for each fixed $r \in ~\mathbb{N}$ , we also investigate statistical limit and cluster points of the arithmetic functions $(\Delta^{r}\gamma(n)) $ and $(\Delta^{r}\tau(n)) $ are investigated.