Armox 500 t çeliğinin delinmesinde yüzey kalitesi, takım aşınması ve daireselliğinin incelenmesi
Investigation of surface quality tool wear and circularity in the drilling of Armox 500 t
- Tez No: 562833
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada Nurol Makina ve Sanayi A.Ş. tarafından Zırhlı Personel Taşıyıcı (ZPT) araçlarının üretiminde kullanılan Armox 500 T çeliği kullanılmıştır. Delme deneyleri için numuneler 250x200x10 mm ebatlarında kesilmiştir. Deneyeler CNC dik işleme merkezinde yapılmıştır. Delme operasyonlarında kaplamalı karbür kesici takım kullanılarak kuru işleme şartlarında yapılmıştır. Delme operasyonunda dört farklı kesme hızı (45, 60, 75 ve 90 m/dk) ve sabit bir ilerleme miktarı (0,1 mm/dev) yapılmıştır. Delme sonucu oluşan delik içi yüzey pürüzlülüğü, deliğin daireselliği ve kesici takım üzerindeki aşınmalar ölçülmüştür. Kesme deneyleri sonucunda, en düşük yüzey pürüzlülüğü olarak 60 m/dk kesme hızı, en yüksek yüzey pürüzlülüğü olarak ise 90 m/dk kesme hızları ölçülmüştür. En düşük değerlerde takım aşınmasının 45 m/dk kesme hızında, en yüksek takım aşınmasının ise 90 m/dk kesme hızında gerçekleştikleri tespit edilmiştir. Dairesellik değerlerinin istenilen değere en yakın olduğu kesme hızı da 60 m/dk olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Nurol Makina ve Sanayi A.Ş. Armox 500 T steel used in the production of Armored Personnel Carrier (ZPT) vehicles. Samples were cut to size 150x150x10 mm for drilling experiments. Experiments were carried out at the CNC vertical machining center. In drilling operations, coated carbide cutting tool is used in dry machining conditions. Four different cutting speeds (45, 60, 75 and 90 m/min) and constant feed rate (0.1 mm/rev) were made in drilling operation. The in-hole surface roughness resulting from drilling, the circularity of the hole and the wear on the cutting tool were measured. As a result of the shear tests, the highest surface roughness was measured at a cutting speed of 90 m/min with a minimum surface roughness of 60 m/min. Minimum tool wear at a cutting speed of 45 m/in, the maximum tool wear was determined at a cutting speed of 90 m/min. The best circularity was obtained at a cutting speed of 60 m/min.