Sabit durumda polikristal silikon pv güneş modülünün elektrik ve ısıl verimlerinin karşılaştırılması
Comparison of electrical and heat efficiencies of polycrystal silicone pv solar modul in constant condition
  1. Tez No: 562880
  2. Yazar: ONUR AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, sabit durumda polikristal PV modülünün elektrik, ısıl ve toplam verimlerinin hesaplanması amaçlanmıştır. Bu amaçla; 255 W gücünde olan çok kristal silikon olarak adlandırılan polikristal PV modülünün Adana iklim şartları altında performansının deneysel çalışmaları yapılmıştır. Polikristal PV panelinde doğru akım üzerinden ölçülen yüklü akım ve gerilim değerleri sırasıyla 4,15 A ile 6 A ve 23 V ile 27,35 V arasında değişim göstermiştir. Günlük ortalama gerilim ve akım şiddeti değerleri sırasıyla 25,40 V ve 5,21 A'dır. Polikristal PV modül üzerinden sağlanan elektriksel güç 99 W ile 152 W arasında değişim göstermiştir. Polikristal PV modül üzerinden hesaplanan günlük ortalama elektriksel güç 133 W'dır. Isıl gücün gün içerisindeki değişimi 127,75 W ile 308,16 W arasındadır. Polikristal PV modül üzerinden ortaya çıkan ısıl gücün günlük ortalama değeri ise 232,60 W'tır. Polikristal PV modülünün günlük ortalama elektrik verimi, ısı verimi ve toplam verim değerleri sırasıyla 0,15, 0,26 ve 0,42 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to calculate the electrical, thermal and total efficiency of the polycrystalline PV module in steady state. For this purpose; The performance of the polycrystalline PV module, which is called as the very crystalline silicon, which has a power of 255 W, is performed under the climatic conditions of Adana. Load current and voltage values measured by direct current on the Policiristal PV panel ranged from 4.15 A to 6 A and 23 V to 27.35 V, respectively. The daily average voltage and current intensity values are 25,40 V and 5,21 A, respectively. The electrical power supplied by the polycrystalline PV module ranged from 99 W to 152 W. The daily average electrical power calculated over the polycrystalline PV module is 133 W. The change in thermal power over the day is between 127.75 W and 308.16 W. The daily average value of the thermal power output from the polycrystalline PV module is 232,60 W. The daily average electrical efficiency, heat efficiency and total yield values of the polycrystalline PV module were calculated as 0.15, 0.26 and 0.42, respectively.