Çocuk yüzücülerde kalbin ekokardiyografik görüntülenmesi ve ritminin değerlendirilmesi
Echocardiographic imaging and evaluation of rhythm of heart in child swimmers
- Tez No: 562881
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAZ BELVİRANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmamızda profesyonel sporcularda EKO ve EKG parametrelerini değerlendirerek çocuklarda sporcu kalbini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamız Kasım 2018-Mayıs 2019 tarihleri Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalında rutin kalp muayenesi olmak için başvuran 8-12 yaşları aralığında en az 2 yıldır düzenli antrenman yapan 22 yüzücü olgu ve aynı yaş grubu herhangi bir patolojisi olmayan 22 kontrol grubu ile prospektif olarak yapıldı. Katılımcıların demografik özellikleri, vital parametreleri, elektrokardiyogram ve ekokardiyografi sonuçları değerlendirildi. Çalışmamızda yüzücülerin yaş değeri 10,7±0,98 yıl olup, %45,5'i erkekti. Gruplar arasında boy, kilo, kan basıncı ve kalp hızı açısından farklılık saptanmadı (p>0,05). Beden kitle indeksi yüzücülerde düşük saptandı (p0,05). Gruplar arasında PR, Pmax, Pmin, Pd, QTmax, QTmin, QTd, QTcmax, QTcmin, QTcd açısından farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to evaluate sportsman's heart in children by assessing ECHO and ECG parameters in professional sportsmen. Our study was conducted as a prospective study with 22 swimmers, who admitted to Necmettin Erbakan University, Meram Faculty of Medicine, Department of Pediatric Cardiology for a regular cardiac examination between November 2018 and May 2019 aged 8-12 years who were training regularly for at least 2 years, and 22 controls at same age group with no pathology. Participants' demographical characteristics, vital parameters and electrocardiographic and echocardiographic results were evaluated. In our study, mean age of the swimmers was 10.7±0.98 years and 45.5% of them were male. No difference was determined between the groups in regard to height, weight, blood pressure and heart rate (p>0.05). Body mass index was lower in the swimmers (p0.05). There was no difference between the groups in regard to PR, Pmax, Pmin, Pd, QTmax, QTmin, QTd, QTcmax, QTcmin and QTcd (p>0.05).