Algılanan örgütsel destek ve psikolojik sahiplenme ilişkisinde örgüt temelli özsaygının rolü
The role of organization based self-esteem in the relationship between perceived organizational support and psychological ownership
- Tez No: 562892
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYDANUR SEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada, algılanan örgütsel destek ve psikolojik sahiplenme ilişkisinde örgüt temelli özsaygının aracılık etkisi incelenmiştir. Saha araştırması, merkezi İstanbul'da bulunan farklı ilaç firmalarına bağlı olarak Adana ilinde çalışmakta olan tıbbi satış mümessilleri üzerinde yürütülmüştür. Yapılan analizler sonucunda, algılanan örgütsel destek ve psikolojik sahiplenme arasında pozitif yönde bir ilişki bulunduğu ve örgüt temelli özsaygının da bu ilişkide aracılık etkisine sahip olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, katılımcıların algıladıkları örgütsel destek, psikolojik sahiplenme ve örgüt temelli özsaygı düzeylerinin; yaş, kıdem ve medeni durumlarına bağlı olarak farklılaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the mediating effect of organization-based self esteem on perceived organizational support and psychological ownership. Field study was conducted on medical sales representatives working in the province of Adana. Research results demonstrated that there is a positive relationship between perceived organizational support and psychological ownership; and it is mediated by organization-based self esteem. Beside this, research findings revealed that respondents'organizational support percepitons, psychological ownership and organization-based self-esteem levels differentiate according to their age, seniority and marital status.