Diş hekimleri için giyilebilir dış iskelet tasarımı
Designing wearable exoskeleton for dentists
- Tez No: 562891
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GAZİ TÜRKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Dış iskelet sistemleri insan anatomisine uygun yapıya sahip olacak şekilde tasarlanan, insan ile etkileşim içinde çalışan, en genel ifadeyle giyilebilir yapılardır. Aktif ve pasif türleri bulunan dış iskeletler biyomekatronik alanındaki gelişmelere paralel olarak özellikle 2000'li yılların başında hızlı bir gelişme göstermiştir. Spor, endüstri, medikal ve askeri alanlar gibi geniş bir kullanım alanı bulunan dış iskeletlere farklı birçok sektörde de ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında ilk olarak yeni ürün geliştirme süreci gözönünde bulundurularak dış iskelet yapıları ile ilgili literatür ve pazar araştırmaları yapılmış, mevcut ürünler incelenmiştir. Diş hekimlerinin çalışma koşulları incelendiğinde hem ayakta hem de oturarak çalışıyor olmaları, sık sık pozisyon değiştirme ihtiyacı duymaları, kullanılan hekim sandalyelerinin optimal duruş için yetersiz olması bu alanda yeni ürünlere ihtiyaç duyulmasına sebep olmuştur. Bu sebeple endüstri alanında kullanılan ve uzun süre ayakta durmak zorunda kalan işçiler için tasarlanmış olan Chairless Chair gibi dış iskelet yapıları gözönüne alınarak diş hekimlerinin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda bu alan için tasarımlar yapılmıştır. Kullanıcı istek ve ihtiyaçlarını belirlemek için 55 diş hekimine açık ve kapalı uçlu sorulardan oluşan bir anket uygulanmıştır. Bu anketten elde edilen veriler tasarım kriterlerine dönüştürülmüş ve tasarımcılar ile paylaşılmıştır. Tasarımcıların aynı verileri farklı şekilde ele alması sonucunda çeşitli dış iskelet yapıları ortaya çıkmıştır. Bu çalışma sonucunda diş hekimleri için tasarlanacak olan dış iskelet yapısının yeni ürün geliştirme sürecinin planlama ve konsept aşamaları tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The exoskeleton systems are designed to be suitable for human anatomy and interact with human beings. The outer skeletons with active and passive types showed rapid development especially in the early 2000s in parallel with the developments in the field of biomechatronics. Exoskeleton which has a wide usage area such as sports, industry, medical and military areas is needed in many different sectors. For this study, literature and market researches were made for the new product development process and the existing products were examined about exoskeletons. When the working conditions of the dentists are examined, both standing and sitting, often need to change positions, the lack of chairs for optimal posture has caused the need for new products in this area. For this reason, it is aimed to make designs for this area in accordance with the requirements and needs of dentists by considering the exoskeleton structures such as the Chairless Chair designed for industrial workers who have to stand for long periods of time. A questionnaire was applied to 55 dentists to determine the needs and requests of the user. The data obtained from this survey were transformed into design criteria and shared with designers. As a result of the designers' handling of the same data in a different way, various exoskeletal structures have emerged. As a result of this study, the planning and concept stages of the new product development process of the exoskeleton structure which will be designed for dentists have been completed.