Hydrogen enriched biodiesel usage in compression ignition engine
Atık yağlardan elde edılen bıyodızel yakıtların hıdrojenle zengınleştırılıpdızel motorlarda kullanılması
- Tez No: 562938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ATAKAN AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada öncelikli olarak atık yağlar kullanılarak Biyodizel yakıt üretimi gerçekleştirilmiştir. Daha sonra saf Hidrojen dakikada 4 lt, 8 lt ve 12 lt oranları ile100% Biyodizel, 90% Dizel + 10% Biyodizel, 80% Dizel + 20%Biyodizel, 100%Dizel yakıtlarına eklenmiştir.Fren ısıl verimi, Dizel yakıtlarda WOB +dizel karışımlarına göre daha yüksektir.WOB + dizel karışımlarında hidrojen kullanılmasıyla, dizel yakıtlara göre daha yüksek fren ısıl verimi elde edilmiştir. Özgül yakıt tüketimi WOB kullanımıyla artarken, hidrojenin eklenmesiyle düşmektedir.WOB ve Hidrojenin birlikte kullanımıyla,CO emisyonu saf dizele göre azalmıştır. Biyodizel yakıtlarda, CO2 ve NOx emisyon değerlerinin dizel yakıtlara oranla daha yüksek oranlara sahip olduğu görülmüştür.CO2 emisyonu hidrojen zenginleştirilmesiyle düşmektedir. Ancak NOx emisyonu hidrojen zenginleştirilmesiyle artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, Biodiesel production has been acquired with using waste oil. Following this, pure hydrogen has been added 4 liter/min, 8 liter/min and 12 liter/min to the test fuels which are 100% Biodiesel, 100% Diesel, 90% Diesel + 10% Biodiesel and 80% Diesel + 20% Biodiesel. Brake thermal efficiency is higher in diesel fuels than WOB + Diesel fuels. Higher brake thermal efficiency has been obtained more than diesel fuels using with hydrogen in WOB+ Diesel fuels. BSFC increased using with WOB usage while decreased by addition of Hydrogen. Using with Hydrogen and Waste Oil Biodiesel usage together, CO emissions were decreased comparing to pure Diesel. In Biodiesel fuels, CO2 and NOx emission values were acquired more than Diesel fuels. CO2emissions have been decreased with hydrogen enrichment. However, NOx emissions have been increased with hydrogen enrichment.