Îsâgûcî geleneği bağlamında Tanzimat Döneminde bir mantık metni: Kısm-ı Tasavvurât Min Hülâsati'l-Mîzân
A logic text in the context of Tanzimat Era: Kism-i Tasavvurat Mi̇n Hülâsati̇'l-Mîzân
  1. Tez No: 562971
  2. Yazar: KÜBRA PURDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. CAHİD ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Porphyrios'un (ö.304) Aristoteles'in (m.ö.384-322) Kategoriler'ine mukaddime niteliğinde kaleme aldığı Eisagoge, tercüme devriyle birlikte İslâm dünyasına aktarılmış ve Îsâgûcî ismiyle tanınmıştır. Bu dönemden sonra İslâm dünyasında benzer gaye ve isimlerle çok sayıda eser kaleme alınmıştır. Bilhassa Ebherî'nin (ö.1265) Îsâgûcî'si bu eserler arasında muhtasar ve eğitime uygun olması bakımından ön plâna çıkmıştır. Benzer şekilde Kâtibî'nin (ö.1277) Şemsiyye'si de sonraki dönemin mantık çalışmalarını ve yazımını belirleyen eserlerin en meşhurlarındandır. Osmanlı Devleti'nde Tanzimat dönemi ile sonrasında ilim ve mantık anlayışındaki dönüşüme karşı geleneği savunmak gayesiyle bir takım çalışmalar ortaya koyulmuştur. Bahsedilen çalışmalar yukarıda zikredilen isimlerin takipçisi konumunda bulunmuşlardır. Bu bağlamda tezin konusu, bu çalışmalardan biri olup Ahmed Hıfzı tarafından Osmanlıca olarak kaleme alınan“Kısm-ı Tasavvurât min Hülâsati'l-Mîzân”isimli Îsâgûcî şerhinin latinizasyonu ve İslâm dünyasındaki benzer eserlerle mukayese yapmak suretiyle değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Eisagoge, which had written as an introduction to Aristoteles's (m.ö.384-322) Categories by Porphyrios (ö.304), was transferred to the Islamic world with Translation Movement and known as Îsâgûcî. After this period, a lot of books was written in the Islamic world with the same purpose, even with the same name. Especially, Ebherî's (ö.1265) Îsâgûcî came into prominence with regards to being concise and appropriate for education. Likewise, Kâtibî's (ö.1277) Şemsiyye is one of the most famous works that influenced the writing and studies of logic. In the Ottoman Empire, especially during the Tanzimat Era and after it, some studies were written to defend the tradition against the transformation occurred in the understanding of logic and ilm. The works occured in the Tanzimat Era are followers of that author like Ebherî and Kâtibî. In this context, the subject of this thesis is one of those works that written by Ahmed Hıfzi in Ottoman Turkish, Kısm-ı Tasavvurât min Hülâsati'l-Mîzân. This thesis consists of the latinization of the Ottoman text and its comparison with the similar works produced in the Islamic world.