Plastik enjeksiyon makinalarında hidrolik kontrol
- Tez No: 56305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasında hidrolik teknolojisinin, plastik enjeksiyon makinalarında kullanana incelendi. Sıvıların sıkıştırıl amama özellisinden yararlanılarak oluşturulan hidrolik sistem, gerek hız ve kuvvetler gerekse konura kontrollerinde çok büyük avantajlar sağlayan bir sis temdir. Hidrolikte kullanılan ayar elemanları vasıtasıyla sonsuz sayıda sonuç elde edebilmek mümkündür. Bu tezin birinci bölümünde hidrolik sistem genel olarak incelendi, önce sıvıların genel özelliklerinden kaynaklanan genel hidrolik prensipler ele alındı. Sıvıların; sıkıştırıla- mama, bulunduğu kabın şeklini alma, güç iletme gibi özelliklerinin temelleri sunuldu. Daha sonra hidrolik kontrolde kullanılan devre elemanları olan valf ler, pompalar ve motor lar tanıtıldı. Ayrıntılı olarak da hidrolik teknolojisinin son aşamalarında kullanıma sunulan otomatik basınç ve debi ayarl ayıcılarla otomatik kontrollü pompalar incelendi. Hidrolik sistemin incelenmesinden sonra ilk gelişiminden itibaren plastik enjeksiyon makinaları ve plastik enjeksiyon makinal arının çeşitleri kısaca açıklandı. 3. Bölümden itibaren mak inanın plastik enjeksiyon maki nesinin kontrol grupları ele alındı. Bu işleme mengene grubu ile başlandı. Bu grubun günümüzde kullanılmakta olan değişik çeşitleri incelendi. Türkiyede ağırlıklı olarak mekanik ve hidromekanik sistemlerin kullanıldığı, bunun sebebinin de yapılan işlerin küçük kapasiteli işler olmasından kaynaklandığı, tam hidrolik kapama sistemi olarak adlandırılan kapama sisteminin ise genel olarak büyük gramajlarda kullanıldığı belirtildi. Yeni bir kapama sistemi olan açık kapama istemi detaylarıyla açıklandı. Makina seçiminde genel olarak bakım onarım kolaylığıyla birlikte üretim kapasitesini önemli derecede etkileyen etkenin, makinada kullanılan kapama sistemi olduğu tespit edildi. 4. Bölümde plastik enjeksiyon makinasinin enjeksiyon sistemi ve bu sistemin işleyişi anlatıldı. 5. Bölümde ise kalıptaki mamulün kalıptan çıkartılması işlemini gerçekleştiren itici silindirlerin sistemde kullanımı açıklandı. Son bölümde ise bir plastik enjeksiyon makinasında bulunan kontrol gruplarının gerekli hesaplamaları yapıldı. VI
Özet (Çeviri)
This thesis is about the use of hydrolic technology in the plastic ia j ektion machines. The hydrolic system, which is formed by using the feet that liguids are incampressibie, is adventagous in velocity and force controls as well as in position control. It is possible to obtion infinite number of solutions by means of negulatons used in hydrolies. In the 1st chapter of this thesis a review of hydrolic systems is given. At the begining general hydrolic principles which are coramer to all liguids are presented. The fundeman- tals such as ineompressibility of liguids, shape property of liguids, force transmission are also explained. Later, values, pomps and motors which are used extensively in hydrolic cont rol are introduced. Automatic pressure and flownate regula tors, automatic controlled pomps which are presented for use in the last phase of hydrolic technology are studied. After introduction of hydrolic system, plastic injection machines and their kinds are explained briefly. Beginning from chapter 3 plastic injection machines control groups of machine is explained. We begin exploration by press group, and various kinds, which are used today, are studied. It is mentioned that in Turkey mechanical and hydromechanical sys tems are extensively used, the neason for this is the low capacity trobs in the industry, exactly closing hydrolic systems are used only for big capacitues. A new kind of closing system, open closing system is explained in details. And it is noted that when deciding the machine. At the 4th chapter plastic injection machines injection system and its operation is explained. Chapter 5 covers the use of driving cylinders which are used to extract, products in the mould, from the mould. Last chapter is devoted to reguined calculations of control groups in the plastic injection machine. VII