Premenstrüel sendromlu olgularda tiroid fonksiyon testleri
Thyroid axis function in women with premenstrual syndrome
- Tez No: 563059
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ASAF KÖKSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Premenstrüel sendrom (PMS) kadın sağlığını yakından ilgilendirmektedir, çünkü; kadın ruh sağlığını, sosyal ilişkilerini bozmakta ve iş yaşamındaki verimini azaltıp kadınlık rollerini yerine getirmesini güçleştirmektedir. Bu nedenle PMS etyopatogenezini açıklama yolunda ilk defa 1931'de Frank ve ark. ile başlayan ve günümüze kadar giderek artan yoğunlukta pek çok çalışmalar yapılmış, ancak bu sendromun gerek etyolojisi gerekse tanı ve tedavi yöntemleri üzerinde kesin bir görüş birliği oluşturulamamıştır. PMS patofizyolojisinin aydınlatılması tedavide yol gösterici olacaktır. Bundan dolayı tiroid disfonksiyonunun PMS patofizyolojisinde rol oynayıp oynamadığını değerlendirmek amacıyla İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 30 PMS'li olgu ile kontrol grubu olarak yine 30 olgu çalışmaya alındı. Her iki grup arasında yapılan incelemede sadece tiroid stimulan hormon düzeyleri açısından anlamlı fark bulunurken 3 vakada subklinik hipotiroidi saptandı. PMS patofizyolojisinde tiroid disfonksiyonunun rol oynayabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Premenstrual syndrome (PMS), affecting the psychology, social relationships and work performance of women negatively, has a great importance in women health. Research of the etiopathogenesis of PMS which was started in 1931 by Frank et al. still continues and has progressed very much. However, there is still no consensus accepted on the etiology, diagnosis and treatment of PMS. A definite explanation of its pathophysiology will help to find the correct treatment for PMS. To assess the role of thyroid dysfunction in the pathophysiology of PMS, 30 patients followed by the gynecology department of Izmir Ataturk Training and Research Hospital and 30 healthy controls were included in the study. Thyroid stimulating hormone levels were significantly different between the two groups and subclinical hypothyroidism in 3 (10%) patients. We concluded that thyroid dysfunction may have a role in the pathophysiology of PMS.