Okul yöneticilerinin psikolojik güçlendirme davranışları ile öğretmenlerin iş doyumu arasındaki ilişki
The relationship between school managers' psychological empowerment behaviors and teachers' job satisfaction
  1. Tez No: 563060
  2. Yazar: KADİR KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDAN ORDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, öğretmenlerin algılarına göre psikolojik güçlendirme ve iş doyumu arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Sarıgöl ilçesinde bulunan resmi ilköğretim okullarında görev yapan 252 öğretmen oluşturmaktadır. İlişkisel tarama modelinde tasarlanan araştırmada veriler“Minnesota İş Doyumu Ölçeği”ve“Spreitzer'in Psikolojik Güçlendirme Ölçeği”aracılığı ile toplanmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, t-testi, tek yönlü varyans analizi, pearson korelasyon katsayısı ve çoklu regresyon analizinden yararlanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, araştırmaya katılan öğretmenlerin yöneticileri tarafından uygulanan psikolojik güçlendirmeye ilişkin algı puanları en yüksek yetkinlik boyutunda, en düşük ise etki boyutunda çıkmıştır. İş doyumu alt boyutlarında ise öğretmenlerin dışsal doyumlarına yönelik algı puanları içsel doyuma yönelik algı puanlarından daha yüksek bulunmuştur. T testi ve varyans analizleri sonuçlarına göre öğretmenlerin yöneticilerinin uyguladığı psikolojik güçlendirme algıları cinsiyet değişkenine göre etki alt boyutunda, alan değişkenine göre genel güçlendirme ve etki alt boyutunda, kurumda çalışma yılına göre anlam ve yetkinlik alt boyutunda anlamlı farklılık göstermektedir. Öğretmenlerin iş doyum düzeyleri ise cinsiyete göre tüm alt boyutlarda, mesleki kıdeme göre dışsal doyum alt boyutunda, kurumda çalışma yılına göre içsel doyum alt boyutunda anlamlı farklılık göstermektedir. Öğretmen algılarına göre yöneticiler tarafından uygulanan psikolojik güçlendirme ile öğretmenlerin iş doyumu arasında orta düzeyde ve pozitif yönlü bir ilişki çıkmıştır. Psikolojik güçlendirmenin alt boyutları bir arada düşünüldüğünde öğretmenlerin iş doyumunu anlamlı olarak yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between psychological empowerment and job satisfaction according to teachers' perceptions. The research data were obtained from the questionnaire received from 252 teachers were working in primary education schools in Sarıgöl district depending on the Manisa Province Directorate of National Education. In the research designed in the relational survey model, the data were collected through“Minnesota Job Satisfaction Scale”and“Spreitzer's Psychological Empowerment Scale”. To analyze research data arithmetic mean, standard deviation, t-test, an analysis of one-way varriance (ANOVA), pearson coefficient of correlation, and multiple regression analyzes methods were eused. The study shows that the highest perception scores of the psychological empowerment applied by the principals of the teachers is the competency and the lowest perception is the impact dimension. In the job satisfaction sub-dimensions, the perception scores of the teachers regarding extrinsic satisfaction were found to be higher than the perception scores for intrinsic satisfaction. According to the results of the t test and variance analysis, the psychological empowerment perceptions of the teachers applied by the principals vary significantly in the sub-dimension of the impact according to the gender variable, in the general empowerment and impact sub-dimension according to the branch variable, in the meaning and competence sub-dimensions according to the working year in the institution. Job satisfaction levels of teachers differed significantly in all sub-dimensions according to gender, in extrinsic satisfaction sub-dimension according to professional seniority, in intrinsic satisfaction sub-dimension according to the working year in the institution. According to teachers ' perceptions, a moderate and positive relationship between the psychological empowerment applied by managers and the job satisfaction of teachers has emerged. When the sub-dimensions of psychological empowerment are considered together, it significantly predicts the job satisfaction of the teachers.