Gelir paylaşımına dayalı inşaat sözleşmesi
Revenue sharing based construction contract
  1. Tez No: 351577
  2. Yazar: UMUT YENİOCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN ÖĞÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Gelir paylaşımına dayalı inşaat sözleşmesinde, arsa sahibi, yüklenicinin inşa edeceği bağımsız bölümleri, yine yüklenicinin bulacağı üçüncü kişilere satacağını ve elde edilen geliri yükleniciyle paylaşacağını taahhüt eder. Buna karşılık yüklenici, yapıyı inşa etme ve satış sözleşmesi kurulmasına aracılık etme borçlarını yüklenir. Gelir paylaşımına dayalı inşaat sözleşmesi, bünyesinde eser, satış, taşınmaz simsarlığı ve adi ortaklık sözleşmelerinin unsurlarını barındıran, karma nitelikli bir sözleşmedir. Arsa sahibinin satış vaadini içeren sözleşmenin resmî şekilde kurulması, geçerlilik şartıdır. Tarafların, kâr değil, brüt geliri paylaşmaları, taraflar arasında kâr ve zarar ortaklığının bulunmaması sebepleriyle sözleşme, adi ortaklık ilişkisinden ayrılır. Uygulamada hemen her sözleşmede yüklenici, arsa sahibine asgari gelir taahhüdünde bulunur. Bu taahhüt, bağımsız bir garanti sözleşmesi olmayıp, yan teminat yükümlülüğü niteliğindedir. Bu taahhüdün varlığı, zarar riskini büyük oranda yükleniciye yükler. Böylece, sözleşme ortaklık ilişkisinden uzaklaşır. Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinden farklı olarak, bu sözleşmede taraflar, bağımsız bölümlerin mülkiyetini paylaşmazlar. Paylaşılan şey, bağımsız bölümlerin satışından elde edilen gelirdir.
Özet (Çeviri)
Under revenue sharing based construction contract, the landowner undertakes to sell the independent sections which the contractor will build, to the third parties who the contractor will find. In exchange for, the contractor undertakes to build the building and to mediate for establishing the sales agreement. Revenue sharing based construction contract is a mixed contract, which include the elements of the work, sales, real estate brokering and partnership agreements. It?s a validity condition to establish officially the contract which includes the promise of land sale. Because of the contract parties share the gross revenue but not the profit and also there is not a profit and loss partnership relationship between them, it?s not a partnership contract. The contractor gets into debt to the landowner a minimum income, almost in every contract in practice. This obligation is not an independent warranty contract, but it is a secondary collateral obligation. The presence of this obligation, loads the risk of contract to the contractor, largely. This element separates the contract from a partnership relationship. Unlike the construction contract for land share contract, the parties do not share the ownership of independent sections. The shared thing is revenue of obtained from sales of independent sections.