Türkiye'deki illerin hayvancılık istatistikleri bakımından çok değişkenli analiz teknikleri ile incelenmesi
The examination of provinces in Turkey in terms of livestock statistics variable with multivariate statistical methods
  1. Tez No: 563112
  2. Yazar: SÜLEYMAN ALDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada, kümeleme analizi, faktör analizi ve çok boyutlu ölçekleme analizi gibi çok değişkenli istatistiksel tekniklere teorik anlamda yer verilmiştir. Bununla birlikte, TÜİK'den elde edilen 2018 yılı hayvancılık istatistiklerine ait toplam 29 değişkeni içeren hayvan varlığı ve hayvansal üretim verileri çok değişkenli analiz teknikleri ile incelenmiştir. Çalışmada öncelikle kümeleme analizine yer verilmiş, en uygun küme yapısı hiyerarşik kümeleme yöntemlerinden Ward yöntemi ile elde edilmiş ve iller 2 kümeye ayrılmıştır. Hiyerarşik olmayan kümeleme analizlerinde uygun küme sayısı, bazı parametrelerin yanı sıra küme üyelik kodları kullanılarak diskriminant (ayırma) analizi ile belirlenmiş olup, fuzzy (bulanık) kümeleme yönteminin 5 küme yapısında en etkili yöntem olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca, çalışmada faktör analizinden elde edilen faktör yükleri kullanılarak kişi başına düşen hayvansal üretim ve hayvan varlığına ait ham veriler ve standartlaştırılmış veriler ile illerin hayvancılık gelişmişlik endeksleri hesaplanmıştır. Her iki sıralamada da ilk sıradaki ilin Ardahan son sıradaki ilin ise İstanbul ili olduğu görülmüştür. Çalışmada son olarak metrik çok boyutlu ölçekleme tekniği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, multivariate statistical techniques such as clustering analysis, factor analysis and multidimensional scaling analysis are given theoretically. In addition, animal existence containing 29 variables of the livestock statistics obtained from TÜİK in 2018 and animal production data are examined with multivariate analysis techniques. Firstly, in the study clustering analysis is included, the most appropriate cluster structure is obtained by the Ward method which is one of the hierarchical clustering methods and, the provinces examined in this study are divided into two groups. The number of the suitable clusters in non-hierarchical clustering analysis is determined by discriminant analysis by using cluster parameters as well as some parameters, moreover; Fuzzy clustering method is concluded to be the most effective method in the cluster structure of 5. Furthermore, the per capita animal production, the raw data of the animal existence, and livestock development indices of the provinces with standardized data are calculated by using factor loadings obtained from factor analysis in the study. It is seen that Ardahan is the first province whereas İstanbul is the last province in both rankings. Finally, metric multidimensional scaling technique was used.