Çok uluslu işletmelerde çalışan yalnızlığı ve örgütsel sinizm ilişkisinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research on determining the loneliness and organizational cynicism of employees in multinational enterprises
- Tez No: 563113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCA SÜRGEVİL DALKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Örgütler insanlar aracılığıyla oluşturulan yapılardır. Örgüt içerisinde oluşabilecek olumsuz durumlar bireyi psikolojik olarak etkilemektedir. Globalleşmeye neden olan süreçten kaynaklı olarak bireyin iş hayatında işyerine yönelik olumsuz düşünceler oluşturması, yalnızlık duygusuna sevk etmekte ve örgüt içerisinde sinik davranışlar sergilemesine neden olabilmektedir. Dolayısıyla bu çalışma Çok Uluslu İşletmelerde çalışan bireylerin işyeri yalnızlığının örgütsel sinizme olan etkisi açısından bir değerlendirme sağlamayı amaçlamaktadır. Tezin konusunu oluşturan işyeri yalnızlığı ve örgütsel sinizm kavramlarına ait bulgulardan yola çıkılarak Çok Uluslu İşletmelere yönelik anket çalışması yapılmıştır. Araştırma, Türkiye' deki Çok Uluslu işletmelerde beyaz yaka olarak çalışan 81'i kadın, 69'u erkek olmak üzere 150 personel üzerinden değerlendirilmeye çalışılmıştır. Değerlendirme sonucuna göre, araştırmaya katılan çalışanların yalnızlık duygularının ve sinizm tutumlarının kısmen de olsa etkisi olduğu saptanmıştır. Her bir kavram ayrı ayrı ele alınmasına rağmen her ikisinin de değerlendirildiği araştırıma sayısı çok azdır. Bundan kaynaklı olarak bu çalışmanın bilimsel bilgi birikimine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Organizations structures have been created by people. Negative situations that may occur within the organization affect the employee psychologically. As a result of the process leading to globalization, negative thoughts about the workplace in the workplace lead to a sense of loneliness and cause cynic behaviors within the organization. Therefore, this study aims to provide an assessment of the effect of workplace loneliness in organizational cynicism of individuals working in Multinational Corporations. The subject of the thesis is based on the findings of workplace loneliness and organizational cynicism. The survey, in Multinational Companies in Turkey has been evaluated as white-collar employees, including 81 woman and 69 men out of 150 employees. It was found that there was a partial effect on the feelings of loneliness and cycnicism attitudes of the participarts. Although each concept is dealt with separately, there are very few studies in which both are evaluated. It is thought that this study will contribute to scientific knowledge.