Kalkınma ve eğitimin ekonomik boyutu
Economic board of development and education
  1. Tez No: 563123
  2. Yazar: NAZAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA YÜKSEL ACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalkınma İktisadı ve İktisadi Büyüme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Kalkınma kavramının 1960'lar itibariyle sorgulanması ve insan merkezi bir kalkınma anlayışı beşeri sermaye olgusunu büyüme ve kalkınma planlarına dahil etmiştir. Beşeri sermayenin öneminin artması beraberinde eğitime yapılan yatırımları harekete geçirmiş ve eğitim-kalkınma ilişkisinin deneysel birçok çalışması yapılmıştır. Bu çalışmada ülkemizin kalkınma yolunda eğitime verilen önem dahilinde yapılan harcamaları ve eğitim kalitesi incelenmiştir. Yapılan araştırma neticesinde eğitim kademelerine göre eğitim harcamaları ve dünyadaki eğitim verileri bağlamında karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The questioning of the concept of development in the 1960s and the concept of human development has included human capital in the growth and development plans. Increasing the importance of human capital has mobilized investments in education and many experimental studies of education-development relationship have been made. In this study, the expenses and education quality of our country in the context of the importance given to education on the development path are examined. As a result of the research, educational expenditures and educational data in the world were compared in terms of education levels.