Gebelik döneminde beden imajı ve benlik saygısının cinsel fonksiyon üzerine etkisi
The effect of body image and self esteem on sexual function in pregnancy
  1. Tez No: 563150
  2. Yazar: HANDAN ERİTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN OSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Gebelik dönemi gebenin fiziksel ve duygusal durumunu etkileyen, cinsel yaşamında değişikliğe neden olan kompleks bir dönemdir. Bu belirtilerin en yoğun şekilde deneyimlendiği üçüncü trimesterde gebenin beden imajı değişebilir ve benlik saygısı etkilenebilir ve cinsel işlev sorunu yaşayabilir. Bu araştırma üçüncü trimesterde gebelerin beden imajı algısı ve benlik saygısı düzeylerinin cinsel fonksiyona etkisinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı tipte planlandı. Araştırmanın örneklemini Mayıs – Eylül 2018 tarihleri arasında İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD Antenatal Bakım Polikliniğine rutin gebelik takibi için başvuran gebeliği 27. hafta ve üzerinde olan 250 sağlıklı gebe oluşturdu. Verilerin toplanmasında;“Kişisel Bilgi Formu”,“Kadın Cinsel İşlev Ölçeği”,“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği”ve“Beden İmajı Ölçeği ”kullanıldı. Verilerin istatistiksel analizinde tanımlayıcı istatistiksel analizler, verilerin dağılımına göre parametrik veya non-parametrik testler kullanıldı. Araştırmaya katılan gebelerin yaş ortalaması 30,59±5,71, evlilik sürelerinin ortalamasının 6,44±5,13 olduğu belirlendi. Gebelerin %60,4'ünün 12 yıl ve üzeri süredir öğrenim gördüğü, %63,2'sinin gebelik döneminde çalışmadığı, %70,4'ünün orta derecede ekonomik durumunun olduğu saptandı. Kadınların FSFI puan ortalamasının 15,35±8,36 olduğu ve %94,4'ünün cinsel işlevlerinin olumsuz yönde olduğu saptandı. Ayrıca kadınların BİÖ puan ortalamasının 149,54±14,76 olup %86,4'ünün beden imajı algısının orta/iyi düzeyde olduğu ve RBSÖ puan ortalamasının 0,83±0,72 olup %92,8'inin benlik saygısının yüksek olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Pregnancy is a complex period that affects the physical and emotional state of pregnant women and causes changes in their sexual lives. These symptoms are most commonly experienced in the third trimester. During this period, the body image of the pregnant woman may change, self-esteem may be affected and there may be problems in sexual function. This research was planned as a descriptive, cross-sectional and relationship-seeking type to identify the effect of body image perception and self-esteem levels on sexual function in the third trimester. The sample of the study consisted of 27th weeks and over formed healthy pregnant women who applied to the antenatal care outpatient clinic of I.U. Istanbul Faculty of Medicine, Obstetrics and Gynecology Department between May and September 2018 for routine pregnancy follow-up. In the collection of data;“The Personal Information Form”,“The Female Sexual Function Index”,“Rosenberg Self-Esteem Scale”and“Body Image Scale”were used. In statistical analysis, descriptive statistical analysis and parametric or non-parametric tests were used. The mean age of the pregnant women who participated in the study was 30.59 ± 5.71 years and the mean duration of marriage was 6.44 ± 5.13 years. It was found that 60.4% of the pregnant women had studied for 12 years and 63.2% did not work during pregnancy and 70.4% had moderate economic status. The mean FSFI score of women was 15.35 ± 8.36, and 94.4% of them had negative sexual function. In addition, the BIS mean score of the women was 149,54 ± 14,76 and 86,4% of them had a moderate/good level of body image perception and Rosenberg Self-Esteem Scale mean score was 0.83 ± 0.72 and 92.8% of them had high self-esteem.