Satureja cilicica P.H. Davis ekstraktlarının sitotoksik antioksidan, antimikrobiyal ve apoptotik etkilerinin araştırılması
The investigation of cytotoxic, antioxidant, antimicrobial and apoptotic effects of Satureja cilicica P.H. Davis extracts
- Tez No: 563172
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNA UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Satureja cinsine mensup türler geleneksel olarak birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Satureja cinsi Batı Asya ve Doğu Akdeniz bölgesinde yetişmekte olup, Anadolu, Türkmenistan, Kafkasya, Irak ve İran gibi coğrafyalarda da yayılış göstermektedir. Endemik bir bitki olan Satureja cilicica ülkemizde kekik ya da kınalı kekik olarak isimlendirilmekle birlikte, Konya, Niğde, Adana ve Hatay illerimizde yetişmektedir. Hoş kokusu ve lezzetinden dolayı baharat olarak kullanılmakta ve aynı zamanda antimikrobiyal ve antifungal etkilere sahiptir. Bu çalışmada S. cilicica'dan elde edilen metanolik ekstraktların antioksidan ve antimikrobiyal potansiyelinin yanı sıra kolon kanseri hücre hattı üzerine sitotoksik ve apoptotik etkileri ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmada ekstraktların antioksidan potansiyelini değerlendirmek için DPPH testi, antimikrobiyal etki için MIK testi, sitotoksik etkilerini belirlemek amacıyla MTT testi kullanılmıştır. Apoptotik etkiyi belirlemek için ise Real Time PCR ile iki proaoptotik gen bölgesinin ekspresyon seviyeleri değerlendirilmiştir. Sonuç olarak elde edilen metanolik ekstraktın antioksidan ve antimikrobiyal potansiyele sahip olduğu, kolorektal kanser hücre hattı üzerine sitotoksik etki gösterdiği ve çalışılan proaoptotik gen bölgelerinin ekspresyon seviyelerinde artışa neden olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Species belonging to the genus Satureja have been used traditionally in the treatment of many diseases. The genus Satureja grows in West Asia and the Eastern Mediterranean region and is distributed in geographies such as Anatolia, Turkmenistan, the Caucasus, Iraq and Iran. Satureja cilicica, which is an endemic plant, is known as thyme or henna in our country, and it grows in Konya, Niğde, Adana and Hatay. Also, the plant has antimicrobial and antifungal effects. In this study, the antioxidant and antimicrobial potential of methanolic extracts obtained from S.cilicica, as well as the cytotoxic and apoptotic effects on colon cancer cell line were investigated. DPPH test was used to evaluate the antioxidant potential of extracts, MIC test for antimicrobial effect and MTT test was used to determine cytotoxic effects. In order to determine the apoptotic effect, expression levels of two proapoptotic gene regions were evaluated by Real Time PCR. As a result, it was found that methanolic extract had antioxidant and antimicrobial potential, showed a cytotoxic effect on colorectal cancer cell line and increased expression levels of proapoptotic gene regions studied.