Bilgi teknolojileri kabulü ve yenilikçilik algısının üretim yeteneğine etkisi: Tekstil sektöründe bir araştırma
- Tez No: 563245
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SUNDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı“Teknoloji Kabulü ve Yenilikçilik Algısının Üretim Yeteneğine Etkileri ”araştırılmaktadır. Bunun için Bilgi Sistemleri uygulamalarını kullanacak olan bireylerin teknolojiye bakış açılarının yanı sıra, bu sistemleri kullananların Yenilikçilik Algılarının düzeyleri, sistem kullanımındaki algılanan fayda, kullanım kolaylığı düzeyi ve kullanıma yönelik niyet düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada kullanılan veriler, bazı tekstil firmalarının üretim bölümündeki direktör, müdür, uzman ya da uzman yardımcı ünvanlarıyla çalışan bireyler tarafından doldurulan toplam 378 adet anket sonucundan elde edilmiş ve analize tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda Teknoloji Kabulü kapsamında Bilgi Teknoloji sistemlerinden ERP uygulamalarındaki Algılanan Faydanın, ERP uygulamalarında Algılanan Kullanım Kolaylığının, ERP Uygulamalarının Kullanımın Niyetinin, Yenilikçilik Algısı ile Üretim Yeteneği bağlamında işletmedeki Kaliteyi, Maliyeti, Esnekliği ve Teslimat Hızını olumlu yönde etkilediği sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of Technology Acceptance and Innovation Perception on Production Capability. In addition to the perspectives of individuals who will use Information Technology Systems applications, the levels of Innovation Perceptions of those who use these systems, perceived benefit in system usage, level of ease of use and intention to use are tried to be determined. The data used in the study were obtained from 378 questionnaires which were completed by individuals working with the director, assistant director, expert and expert assistant in the production department of some textile companies. As a result of the research, it has been concluded that the Perceived Fault in ERP applications from Information Technology Systems, in the context of Technology Acceptance, Perceived Ease of Use in ERP applications, Intention of using ERP Applications, Quality of Innovation and Production Ability in the enterprise have a positive effect on Quality, Cost, Flexibility and Delivery Speed.