İnşaat sözleşmesi ve sözleşmedeki ceza koşulu
Construction contract and penal clause in that contract
- Tez No: 563257
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÖKHAN ANTALYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Ulusal ekonominin önemli alanlarından biri olan inşaat sektörü, gerek doğrudan; gerekse diğer sektörlerle arasındaki ilişkisi bakımından dolaylı olarak, üretim ve istihdamı önemli ölçüde etkilemektedir. Dolayısıyla bu çalışmanın konusunu inşaat sözleşmesi ve inşaat sözleşmesindeki ceza koşulu oluşturmaktadır. Bu çalışma kapsamında birinci bölümde inşaat sözleşmesinin genel özelliklerine değinilmiştir. Bu bölümde inceleme konusunu oluşturan inşaat sözleşmesinin tanımı, unsurları, görünüm şekilleri, hukuki niteliği, iş sahibi ve yüklenicinin borçlarını genel olarak ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde genel olarak ceza koşulu inceleme konusu yapılmıştır. Ceza koşulu, borçlunun borcunu ihlal etmesi durumunda alacaklıya karşı yerine getirmeyi taahhüt ettiği edim biçiminde tanımlanabilir. (TBK m.179 vd. hükümlerde düzenlenmiştir.) İkinci bölümde, genel olarak ceza koşulu kurumunun tanımı, kullanım amacı, unsurları ve bağlı bulunduğu asıl sözleşme olan inşaat sözleşmesi ile ilişkisi, ceza koşulunun türlerinin ve muaccel hale gelmesinin koşulları üzerinde durulmuştur. Çalışmamızın üçüncü bölümünde de ceza koşulu ile zarar ve kusur arasındaki ilişkiye değinerek, bunun ardından ceza koşulunun indirilmesinin koşullarını irdeledik. Bu kapsamında genel olarak aşırı ceza koşulu kavramını ve ceza koşulunun aşırılığının belirlenmesinde hakimin hangi kriterleri dikkate alacağını inceledik.
Özet (Çeviri)
Construction sector, one of the major sectors of the national economy, both directly and indirectly affects dramatically the production and employment. Therefore, the subject of this disseritation is the construction contract and the penal clause in the construction contract. In the first part of this study, the general characteristics of construction contract are investigated. In this context, the definition of the construction contract which constitutes the subject of the examination, its elements, the forms of appearance, the legal nature, the debts of the business owner and the contractor are discussed. In the second part of the study, the penal clause is examined in general. The penal clause can be defined as the act in which the debtor undertakes to perform against the creditor in case of violation of his debt (Turkish Code of Obligations 179 et seq.). In the second part, we have focused on the definition of the institution, the purpose of its use, its elements and its relation with the construction contract, the types of the penal clause and the conditions of its due process. In the third part of our study, the relationship between the condition of the penalty and the damage and defect is discussed and then the conditions of the reduction of the penal clause are examined. In this context, we have examined the criteria of excessive penal clause and the criteria which the judge will take into consideration in determining the excess of criminal condition.