The chinese American and Japanese American experience in graphic novels and visual narratives
Grafik roman ve görsel alıntılarda Çinli Amerikalı ve Japon Amerikalı deneyimi
  1. Tez No: 563297
  2. Yazar: KAAN GAZNE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE ÇETİNTAŞ MUTLUAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çinli ve Japon Amerikalıların Amerika Birleşik Devletleri'ndeki konumu tarih boyunca değişkenlik gösterir ve bu iki grup birbiriyle sürekli bir rekabet halindedirler. Bir grup gözden düştüğünde, diğeri kazanır. Bu tez, Amerika'daki mağduriyetleriyle başa çıkabilmek için, Çinli ve Japon Amerikalıların kişisel ve kolektif tarihlerini kendi perspektiflerinden anlatmak, geçmişte yapılan haksızlıkları düzeltmek ve kolektif travmaları üzerinde uğraşmak için grafik roman türüne yöneldiğini ortaya koymaktadır. Bu tez, her bir azınlık grup için bir bölüm olmak üzere, toplam iki bölüme ayrılmıştır. Çinli Amerikalılar üzerindeki bölüm Gene Luen Yang'ın American Born Chinese (2006), David H. T. Wong'un Escape to Gold Mountain: A Graphic History of the Chinese in North America (2012), ve The Stanford University Graphic Novel Project'in American Heathen (2015) grafik romanları üzerine odaklanmıştır. Japon Amerikalılar hakkındaki bölüm ise Henry Yoshikata Kiyama'nın The Four Immigrants Manga: A Japanese Experience in San Francisco, 1904–1924 (1931), Miné Okubo'nun Citizen 13660 (1946), ve Laura Atkins ve Stan Yogi'nin Fred Korematsu Speaks Up (Fighting for Justice) (2017) grafik romanları üzerine odaklanmıştır. Bu tez kapsamında analizi yapılan kitaplardan da görüldüğü gibi, grafik romanlar ırk, etnik köken ve cinsiyet gibi hassas konuların tartışılmasında verimli bir araç görevini üstlenmektedir. Grafik romanlar ve resimli anlatılar daha ciddi konularda ürün vermeye devam ettikçe, bu türün anlatı olanaklarının daha da etkili olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The place of the Chinese and Japanese immigrants in America has always been in flux, ever-changing and always in competition with one another. When one group was sidelined, the other was favored. This thesis argues that to cope with their unjust treatment in the United States, Chinese and Japanese Americans have turned to the genre of the graphic novel to express personal and group histories, retell events from their perspective, correct the injustices of the past, and work through their collective trauma. This thesis is divided into two chapters, one for each immigrant group. The chapter on Chinese Americans focuses on Gene Luen Yang's American Born Chinese (2006), David H. T. Wong's Escape to Gold Mountain: A Graphic History of the Chinese in North America (2012), and The Stanford University Graphic Novel Project's American Heathen (2015). The chapter on Japanese Americans focuses on Henry Yoshikata Kiyama's The Four Immigrants Manga: A Japanese Experience in San Francisco, 1904–1924 (1931), Miné Okubo's Citizen 13660 (1946), and Laura Atkins' and Stan Yogi's Fred Korematsu Speaks Up (Fighting for Justice) (2017). As can be observed through the analysis of the works in this thesis, graphic novels are effective tools to discuss controversial subjects such as race, ethnicity and gender. The genre itself is continuously evolving, indicating that it will adapt to deal with serious issues in the future.