Derin delik delmede kesme parametrelerinin incelenmesi
- Tez No: 56332
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
m ÖZET Bir çok endüstri kolunda kullanılan işler için derinliği fazla olan delikler elde etmek, delik doğruluğu, yüzey pürüzlülüğü vb. paremetreler eşliğinde önem kazanmıştır. Bu deliklerin elde edilmesi, derin delik delme tekniği ile yapılır ve bu bir talaşlı imalat teknolojisidir. Bu tekniğin, farklı metotlarla yapılması ve bilimsel nitelikli çalışmaların endüstrideki kullanıcılara sunulması ise dünya endüstri tarihinde yeni sayılabilir. Bu tez çalışmasında, öncelikle derin delik delme konusunda çalışan kişiler ve çalıştıkları konular literatür taramasıyla elde edilmiştir. Aslında diğer talaşlı imalat tekniklerinden pek farklı olmayan bu teknik için matkap, iş malzemesi ve makine paremetrelerine bağlı olan işleme durumları incelenmiştir. Buradan hareketle artık temel sayılabilecek bilgilerin yeniden elde edilmesi yerine, bu konuda yapılan son çalışmaların bu tekniği kullanıcılara en uygun tasarım için görsellik kazandırmak olduğu sonucu çıkarılmıştır. Bu yüzden de Otomasyona geçiş sürecinde olan tekniğimize katkıda bulunması açısından, bir yazılım geliştirerek, bundan sonra bu konuda çalışmak isteyenlere fırsat tanınmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT It Is very important to obtain Straight hole, flat surface and deep hole of the Workpiece in many Industries. It is only possible to obtain them with accuracy with deep hole drilling technology which called tool manufacturing technology. It is not to old in the world to use different methods of this technology and to produce workpiece in Industrial application. We start firstly to observe the company which works deep hole drilling and their literatür. We checked the condition of different operation methods with different parameter of drrl, machine and workpiece then decided that.it is better to find usefull and best solution for Industries instead of to obtain basic technology. We have worked to help the deep hole drilling Industries which starts to paas Automation technology.