Ebeveyn algılarına göre kekemeliği olan okul öncesi çocuklarda anksiyete ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Investigation of the relationship between anxiety and quality of life in preschool children with stuttering according to parent perceptions.
- Tez No: 961611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE AYDIN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı, 4-5 yaş arası kekemelik tanısı almış çocukların anksiyete düzeyleri ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişkiyi, ebeveyn algılarına göre incelemektir. Bu araştırmanın evrenini, Kocaeli'de yaşayan ve 4-5 yaş arası kekemelik tanısı olan çocukların ebeveynleri oluşturmaktadır. Araştırma, bu evrenden amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen 44 ebeveyn ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma da veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen katılımcı bilgi formu ile PAS-R Anne Baba Versiyonu ve“KINDL”4- 7 Yaş Aile Formu kullanılmıştır. Araştırmada, çocukların anksiyete ve yaşam kalitesi düzeylerinin; hem ebeveynlerin demografik özelliklerine (yaş, eğitim durumu, gelir düzeyi) hem de çocukların bireysel özelliklerine (yaş ve cinsiyet) göre farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Ayrıca çocukların anksiyete düzeyleri ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişki de değerlendirilmiştir. Ölçek puanları arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla korelasyon analizi yapılmış; verilerin genel dağılım özelliklerini ve tanımlayıcı istatistiklerini görmek için betimsel analizler (ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler) hesaplanmıştır. Ebeveynlerin yaş, eğitim ve gelir düzeyine göre çocukların anksiyete ve yaşam kalitesi puanlarının anlamlı bir şekilde farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek amacıyla Kruskal Wallis-H testi uygulanmıştır. Çocukların cinsiyetine ve yaşına göre anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek için ise Mann Whitney-U testi tercih edilmiştir. Analiz sonuçları ebeveyn görüşlerine göre çocukların anksiyete veya yaşam kalitesi algılarının 'oldukça doğru' düzeyinde olduğu saptanmıştır. Araştırma bulgularına göre, ebeveyn algılarına göre kekemeliği olan çocukların anksiyete düzeylerinin ebeveynin, yaş, eğitim durumu ve gelir düzeyine göre istatiksel olarak anlamlı farklılıklar göstermediği tespit edilmiştir. Benzer şekilde, çocukların cinsiyeti ve yaşı da anksiyete ve yaşam kalitesi düzeylerinde belirleyici faktörler olarak öne çıkmamıştır. Ebeveynlerin çocukların yaşam kalitesine ilişkin algıları arasında hiçbir değişken açısından anlamlı fark bulunmamıştır. Ayrıca, çocukların anksiyete düzeyleri ile yaşam kaliteleri arasında anlamlı ve ters yönlü bir ilişki olduğu saptanmıştır. Araştırma sonuçları sorunun önemi konusunda önemli içgörüler barındırmaktadır. Elde edilen bulgular bağlamında ebeveynlere, okullara ve araştırmacılara yönelik birtakım öneriler sunulmuştur. Erken müdahale programlarının önemini ve aile destek hizmetlerinin gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between anxiety levels and quality of life of children diagnosed with stuttering between 4-5 years of age according to parents' perceptions. The population of this study consists of the parents of children diagnosed with stuttering between the ages of 4-5 living in Kocaeli. The study was conducted with 44 parents selected from this population by purposive sampling method. The participant information form developed by the researcher, PAS-R Parent Version and“KINDL ”4- 7 Years Family Form were used as data collection tools. In the study, it was investigated whether the anxiety and quality of life levels of the children differed according to the demographic characteristics of the parents (age, educational status, income level) and the individual characteristics of the children (age and gender). The relationship between children's anxiety levels and quality of life was also evaluated. Correlation analysis was performed to determine the relationships between scale scores; descriptive analyses (mean, standard deviation, minimum and maximum values) were calculated to see the general distribution characteristics and descriptive statistics of the data. Kruskal Wallis-H test was applied to examine whether the anxiety and quality of life scores of children differed significantly according to the age, education and income level of the parents. Mann-Whitney-U test was preferred to determine whether there was a significant difference according to the gender and age of the children. According to the results of the analysis, it was determined that children's anxiety or quality of life perceptions were at the level of 'quite accurate' according to the parents' opinions. According to the findings of the study, it was determined that anxiety levels of children with stuttering according to parents' perceptions did not show statistically significant differences according to parents' age, educational status and income. Similarly, gender and age of children did not stand out as determinant factors in anxiety and quality of life levels. No significant difference was found between parents' perceptions of children's quality of life in terms of any variable. Moreover, there was a significant and inverse relationship between children's anxiety levels and their quality of life. The research results contain important insights into the importance of the problem. In the context of the findings, a number of recommendations for parents, schools and researchers are presented. It emphasizes the importance of early intervention programs and the necessity of family support services.