Koroner arter baypas greft cerrahisi hastalarında eğitimin etkililik beklenti, ağrı ve kaygı düzeylerine etkisi
The effect of educati̇on on expectati̇ons, pai̇n and anxi̇ety levels i̇n pati̇ents wi̇th coronary artery bypass grafti̇ng (CABG)
  1. Tez No: 563380
  2. Yazar: ŞULE OLGUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESMA ÖZŞAKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hemşirelik, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Yarı deneysel tipteki bu araştırma, KABG cerrahisi hastalarında eğitimin etkililik beklenti, ağrı ve kaygı düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma kapsamına, Haziran 2018-Ekim 2018 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Kalp ve Damar Cerrahi Anabilim Dalı Kliniği'nde yatan 18-65 yaş arasındaki 60 hasta dahil edildi. Kontrol ve girişim grubu olmak üzere hastalar iki gruba ayrıldı. Araştırma önce kontrol grubuna, daha sonra girişim grubuna uygulandı. Kontrol grubundaki hastalara rutinde uygulandığı şekilde klinik eğitim verilirken; girişim grubundaki hastalara klinik eğitiminin yanında eğitim kitapçığı ile eğitim verildi. Girişim ve kontrol grubundaki hastalara ameliyat öncesi klinikte Mini Mental Test, Hasta Bilgi Formu, Vizüel Analog Ağrı Skalası (VAS) ve Spielberg Durumluluk-Sürekli Kaygı Ölçeği uygulandı. Ameliyattan sonra klinikte 2. kez Spielberg Durumluluk Kaygı Ölçeği ve VAS ağrı ölçeği uygulandı ve taburcu olacakları gün 3. kez Spielberg Durumluluk Kaygı Ölçeği, Barnason Etkililik Beklenti Ölçeği, VAS ağrı ölçeği ile birlikte eğitimi değerlendirme formu uygulandı. Araştırma verileri;SPSS for Windows 25.0 Paket Programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
This semi-experimental study was conducted to determine the effect of education on expectancy, pain and anxiety levels in patients with coronary artery bypass grafting (CABG). Sixty patients between the ages of 18-65 who were hospitalized at Ege University Health Research and Application Center, Department of Cardiovascular Surgery between June 2018 and October 2018 were included in the study. The patients were divided into two groups as control and experiment. In order to prevent patients from being affected from each other, the study was applied first to the control group and then to the experimental group without using randomization method. While clinical education was given to patients in the control group in the routine manner; training booklet was given to the patients in the experimental group. Mini Mental Test, Patient Information Form, Visual Analogue Pain Scale (VAS) and Spielberg State-Trait Anxiety Inventory were applied to the patients in the experimental and control groups. After the operation, the Spielberg State Anxiety Inventory and VAS pain scale were applied for the second time and the Spielberg State Anxiety Scale, Barnason Effectiveness Questionnaire Scale, VAS pain scale and training evaluation form were applied for the third time. The data obtained from the research analysed with the SPSS for Windows 25.0.