Aile işletmelerinde duygusal sahiplik: Türk ve Ukraynalı aile işletmeleri üzerine karşılaştırmalı bir araştırma
Emotional ownership in family businesses: A comparative research on Turkish and Ukrainian family businesses
  1. Tez No: 563408
  2. Yazar: LİUDMYLA DROZD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER FERDA ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez çalışmasında Türk ve Ukraynalı aile işletmelerinde duygusal sahiplik algılamaları üzerine karşılaştırmalı nitel bir araştırma yapılmıştır. Araştırmaya iki ülkeden yirmi kuşak temsilcisi katılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen veriler ışığında kuşak temsilcilerin duygusal sahiplik üzerine algılamaları ve süreklilikle ilgili görüşleri yorumlanmıştır. Buna göre Türk işletmeleri kuşak temsilcilerinin duygusal sahipliğin aidiyet, sosyal kimlik, psikolojik bağlılık boyutlarında güçlü ve benzer algılamalara sahip oldukları görülmektedir. Ukraynalı işletmelerde ise aile-işletme ilişkisi daha işlevsel görülmekte, duygusal sahipliğin bilişsel yönü öne çıkmaktadır. Süreklilik konusunda Türk ve Ukraynalı kuşak temsilcileri, rasyonel ve duygusal unsurların birlikte düşünülmesini gerekliliğine vurgu yapmaktadır. Duygusal sahipliğin süreklilikle ilişkisinin, üçüncü ve sonraki kuşaklarda daha iyi anlaşılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a comparative qualitative research has been conducted on the perception of emotional ownership in Turkish and Ukrainian family businesses. Twenty generations representative from two countries participated in the study. In the light of the data obtained from semi-structured interviews, perceptions of generational representatives about emotional ownership and their views on continuity were interpreted. According to this, it is observed that the representatives of the generation of Turkish enterprises have strong and similar perceptions in the dimensions of belonging, social identity and psychological commitment. In Ukrainian enterprises, the family-business relationship is more functional and the cognitive aspect of emotional ownership is prominent. Turkish and Ukrainian generations on continuity emphasize the necessity of thinking together rational and emotional elements. It is thought that the relationship between emotional ownership and sustainability will be better understood in the third and next generations.