Duygusal zeka, iş tatmini ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Bilecik ilindeki belediyelerde bir uygulama
The investigation of relationship between emotional intelligence, job satisfaction and burnout levels: An application in the municipalities of Bilecik
- Tez No: 563407
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN HAŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Duygusal zeka kavramı, bireyin kendisinde ve başkasında olan duyguları tanıma ve onları düzenleme şekli; iş tatmini kavramı, çalışan personelin işine olan duygusal tepkisi, personelin istekleri ile gerçek sonuçların karşılaştırması şeklinde ifade edilirken; tükenmişlik kavramı da işi gereği insanlarla yoğun bir ilişki içerisinde bulunan çalışanlarda meydana gelen duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve düşük kişisel başarı hissi, olarak tanımlanmıştır. Bu tanımlardan yola çıkarak, belediye çalışanlarının işleri gereği insanlarla birebir temas kurarak iş görmesi, onlardaki duygusal zeka ve tükenmişliğin iş tatminlerini ne kadar etkilediğinin ve bu etkilemede tükenmişliğin aracı değişken olup olmadığının ortaya konması önem taşımaktadır. Duygusal zekayı iyi yönetmenin, tükenmişliği azaltacağı ve iş tatminine katkıda bulunacağı beklenmektedir. Bu çalışma Bilecik İli'ndeki belediyelerde görev alan 220 personel ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada; duygusal zeka için Wong ve Law tarafından geliştirilen“Duygusal Zeka Ölçeği (WLEIS)”, iş tatmini için“Michigan Örgütsel Değerlendirme Anketi”ve tükenmişlik için Malach-Pines'ın geliştirdiği“Tükenmişlik Ölçeği Kısa Versiyonu”kullanılmıştır. Kavramlar arası ilişkinin incelenmesi için korelasyon analizi, birbirleri üzerindeki etkilerin incelenmesi için doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Ayrıca çalışma grubunun demografik özelliklerine ilişkin farklılaşmalar olup olmadığı; bağımsız gruplar t-testi ve tek yönlü varyans analizi ile incelenmiştir. Yapılan faktör analizine göre duygusal zekaya ölçeğine ilişkin 4 boyut olduğu ortaya çıkmış ve iş tatmini ile tükenmişliğinin de tek boyutlu olduğu görülmüştür. İş tatmini ile tükenmişlik, kendi duygularını değerlendirme ve başkalarının duygularını değerlendirme arasında, tükenmişlik ile duygusal zekanın dört alt boyutu arasında ve duygusal zeka alt boyutlarının kendi aralarında ilişkisinin olduğu ortaya konmuştur. Regresyon analizinde duyguların kontrolü boyutunun ve tükenmişliğin iş tatmini üzerinde etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Tükenmişliğin düzenleyici etkisinin anlamlı olmadığı yapılan analizler sonucu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of emotional intelligence is the way of recognizing and organizing the emotions in the individual and others; While the concept of job satisfaction is expressed as the emotional response of the employee to the job, the comparison of the wishes of the personnel with the actual results; The concept of burnout is defined as emotional exhaustion, depersonalization and low personal accomplishment in employees who have intense relationship with people due to their job. Based on these definitions, the fact that municipal employees work in person-to-person contact has made it important to reveal whether their emotional intelligence has an effect on the extinction that may be experienced and whether they affect job satisfaction. Emotional intelligence to manage well is expected to reduce burnout and contribute to job satisfaction. This study was carried out with 220 personnel working in municipalities in Bilecik Province. Study;“Emotional Intelligence Scale (WLEIS)”developed by Wong and Law for emotional intelligence,“Michigan Organizational Assessment Questionnaire”for job satisfaction and“Burnout Scale Short Version”developed by Malach-Pines for burnout were used. Correlation analysis was used to examine the relationship between the concepts, linear regression analysis was used to examine the effects on each other. In addition, there were differences in demographic characteristics of the study group; independent groups were analyzed by t-test and one-way analysis of variance. According to the factor analysis, it was found that there were 4 dimensions related to emotional intelligence scale and job satisfaction and burnout were also unidimensional. It has been shown that job satisfaction is related to burnout, self-evaluation and evaluation of others, burnout and emotional intelligence are related to four sub-dimensions and emotional intelligence sub-dimensions are related to each other. In the regression analysis, it was found that the control dimension of emotions and burnout had an effect on job satisfaction. It has been shown that the regulatory effect of burnout is not significant.